Na věži kostela sv. Benedikta v Kostelci se před týdnem objevil ciferník nových hodin, už se čeká jen na ručičky a hodinový stroj, který začne Kosteleckým odměřovat čas. Stroj čeká připravený v dílně rýmařovského hodináře Daniela Macháče.
Nechybí jen stroj a ručičky, ale také posledních přibližně dvanáct tisíc korun. K dnešnímu dni se podařilo správcům sbírky vybrat na hodiny takřka sto tisíc. „Nevěřila jsem, že se podaří hodiny zaplatit téměř celé jen samotnou sbírkou. Dárcům patří obrovský dík,“ přiznala se téměř se slzami v očích iniciátorka sbírky Věra Unčovská z Krnova.
„Bylo to mé velké přání, abychom v Kostelci měli na kostele věžní hodiny. Říkala jsem si, že požádám třeba i o půjčku, pokud bude nutné něco doplatit,“ svěřila se odvážná dáma. Nechtěla pořízení hodin dál odkládat, aby hodinář mohl využít ke své práci lešení kolem kostela. To se už brzo bude zase sundávat.
„Osazovat hodiny z lešení je paráda. Většinou visím na laně třeba s devadesátikilovým ciferníkem v ruce,“ liboval si při práci hodinář Macháč, z jehož dílny už vzešly hodiny pro dobrou desítku věží na okrese Bruntál.
„Vyrábět věžní hodiny je pro mě velká výzva. Každé hodiny jsou unikátní, musí být nejen funkční a estetické, ale musí také dodržovat zákonitosti daného slohu, ve kterém byl objekt postaven. A musím vymyslet i technické řešení upevnění a pohonu, tedy věcí skrytých, které lidé nevidí. Záleží mi na dokonalosti všech detailů, pod hodiny se jako výrobce přece podepisuji, jsou moje vizitka,“ svěřil se hodinář.
Pro kostel sv. Benedikta vyrobil bílé čtyřstranné hodiny s římskými číslicemi o průměru ciferníků 1,2 metru. Ciferníky, každý o váze kolem čtyřiceti kilogramů, zachovávají původní technologii z dob, kdy byla postavena věž. Této době odpovídají použité materiály i spojů z rozklepávaných nýtů.
Velká ručička má délku osmapadesát, malá pak čtyřicet centimetrů. Pro upevnění ciferníků na věž využil hodinář otvory, které zde byly připraveny od její výstavby v roce 1862. Velkým oříškem však bylo vyřešit vnitřní instalace, aby bylo možné napojení hodin na pohon. Střešní konstrukce je totiž atypická a neumožňovala běžné napojení čtyř hodin na jeden hodinový stroj. Středem stěn totiž vedou kotevní tyče. „Když věž projektovali, počítali samozřejmě ještě s mechanickým pohonem, na který se ciferníky napojovaly jiným způsobem. Nové hodiny mají pohon elektrický a přesný čas se bude korigovat pomocí radiového signálu,“ vysvětlil Daniel Macháč.
Pozemský zástupce boha času Chrona však i tento zapeklitý problém vyřešil. Každý ciferník dostane pohon samostatný. Odbíjení svých hodin ale Kostelečtí zatím neuslyší. Pokud by se ale rozhodli, že chtějí bicí hodiny, z technického hlediska to není problém. Stačí do hodinového stroje doplnit pouze cimbál.