Osada Kunov sice leží v katastrálním území Nové Heřminovy, ale v komunálních volbách volí zastupitele Bruntálu. Jak je to možné?

V roce 1960 se Kunov stal součástí Nových Heřminov. V roce 1979 se Nové Heřminovy i s Kunovem staly součástí Bruntálu. V lednu 1992 se Nové Heřminovy při první příležitosti osamostatnily, ale Kunov zůstal součástí Bruntálu dodnes, přestože s okresním městem nesousedí.

Osada Kunov totiž leží osm kilometrů za hranicí katastru Bruntálu. Takzvaná Kunovská anomálie dlouho unikala pozornosti úřadů. Podle právníků ministerstva vnitra se Bruntál musí propojit s Kunovem aspoň uzoučkým spojovacím krčkem, aby ho i nadále mohl považovat za svou místní část.

Pokud takové řešení není možné, musí Bruntál přenechat Kunov některé z obcí, se kterými má společnou hranici. To znamená Novým Heřminovům nebo Široké Nivě.

„Očekávám, že se už brzy k naší obci připojí Kunov. Nedokážu říct na kolik procent, ale je vysoce pravděpodobné, že to ministerstvo vnitra vyřeší tímto způsobem,“ zdůvodnil starosta Drobný svůj návrh, aby od příštích voleb měly Heřminovy devět zastupitelů místo sedmi.

„Kunováci mohou postavit vlastní kandidátku, nebo své zástupce zapojit do společných kandidátek. To je na nich. Zvýšením počtu zastupitelů zvýšíme pravděpodobnost, že se v příštím zastupitelstvu někdo z nich objeví,“ zdůvodnil svůj návrh starosta Drobný.

Zastupitelé ho schválili s tím, že když ministerstvo o Kunovu rozhodne jinak, zváží návrat k sedmičlennému modelu.

Ten ale starosta nedoporučuje.

„Sedmičlenná kandidátka, na které jsem byl v minulém volebním období i já, vyčerpala všechny náhradníky. Poslední rok jsme dojížděli bez náhradníka. Kdyby jediný zastupitel vypadl, znamená to nové předčasné volby,“ vysvětlil starosta proč je devítičlenné zastupitelstvo stabilnější.