VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové Heřminovy plánují rozvoj a výstavbu

Nové Heřminovy - Loňské vládní rozhodnutí o výstavbě vodní nádrže obyvatelé Heřminov sice nevítají, je však způsobem, jak obec posunout z mrtvého bodu. Zastupitelé se na mimořádném setkání zabývali dalšími plány.

5.3.2009
SDÍLEJ:

Připravovaná výstavba přehrady v obci zasáhne do života obyvatel čtyřiadvaceti rodin, také potrápí živnostníky.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

„Přání zastupitelstva je, aby obec dostala své přirozené původní postavení, které měla naposledy před šestačtyřiceti lety, tedy před stavební uzávěrou. To znamená, aby počet obyvatel vzrostl ze současných přibližně tří set na původní stav kolem sedmi set lidí. Dalším přáním je, aby obec byla ekonomicky soběstačná,“ shrnul přání a cíle zastupitelů starosta Nových Heřminov Radovan Jílka.

V současnosti jsou v Heřminovech stále aktuálním tématem výkupy nemovitostí, které Povodí Odry začalo řešit koncem loňského roku „Jednání už bylo zahájeno se všemi majiteli dotyčných nemovitostí, a to jak staveb, tak i pozemků v oblasti budoucí zátopy,“ sdělil Čestmír Vlček z Povodí Odry. „S majiteli staveb nad zátopovou zónou, u nichž připadá v úvahu dotčení v budoucnosti při ohrázování řeky v zastavěné části obce, bylo jednání zahájeno rovněž. U těchto staveb však bude konkrétní dotčení, a tedy i případné vypořádání dáno až projektovou dokumentací investičního záměru stavby. Ten má být dokončen do konce března 2009,“ dodal Vlček.

Zastupitelé Heřminov by rádi přestěhovali čtyřiadvacet rodin, které přehrada připraví o střechu nad hlavou, kam si budou přát. Zatím jim ale nemá co nabídnout. „To je největší problém, že Povodí Odry začíná vykupovat soukromý majetek, ale stát dopředu ani nezajišťoval, zda je v jeho silách lidi přestěhovat tam, kam oni chtějí, kam by si přáli,“ upozornil Jílka.

Všechno se komplikuje tím, že obec nemá schválený územní plán a nebude ho mít dřív, než dojde k zapsání územních změn na krajské úrovni. K tomu by mohlo dojít nejdříve na přelomu roku. „Byl bych rád, aby stát zaplatil celkovou obrodu a rekonstrukci obce, aby celé Heřminovy zrevitalizoval. Pomocí grantových titulů, které má k dispozici, musí přispět k obnově infrastruktury, obchodů, hospod a drobných služeb. Pro stavbu rodinných domů by měl vytvořil takové podmínky, aby zde měli možnost postavit své domovy ti, kdo se chtějí vrátit nebo přistěhovat,“ pokračoval starosta Nových Heřminov.

Součástí strategie je zajistit ekonomickou soběstačnost obce a její prosperitu prostřednictvím přírodních zdrojů. Jde například o aktuální snahu obce převést lesy v katastru Nových Heřminov do jejího vlastnictví.

„Nemáme zájem o hospodaření v našem katastru v lesích způsobem, kterým se tam hospodaří poslední tři roky. Předtím se o ně patnáct let starala místní firma. Vyrostly tam lesy, které do toho systému patří. Obhospodařovány byly s výhledem pro budoucnost, ne jenom s vidinou dostat z nich co nejvíc dřeva. Měly by mít aspekty rekreační, vodohospodářské a protipovodňové,“ vysvětlil Jílka.

Zuzana Pršalová

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jmenuji se RUDOLF JANČO, narodil jsem se 3. ledna, při narození jsem vážil 2915 gramů a měřil 49 centimetrů. Moje maminka se jmenuje Kateřina Výmolová a můj tatínek se jmenuje Rudolf Jančo. Bydlíme v Nové Vésce-Staré Město.
8

Děti narozené v krnovské nemocnici

Měřením sněhové pokrývky se určuje míra lavinového rizika.  Předpověď počítá i o víkendu v Jeseníkách se třetím stupněm lavinového nebezpečí. Zásadou je nevstupovat na příkré svahy se sklonem nad 35 stupňů. Nebezpečná místa již tvoří souvislý celek.

Zraněný lyžař se z laviny vyhrabal sám

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>