Obec Nové Heřminovy je ohrožená vládním rozhodnutím o výstavbě protipovodňové nádrže, Horní Jiřetín je zase ohrožen těžařskou společností, která chce zlikvidovat obec kvůli ložisku uhlí. Místostarosta Jiřetína Vladimír Buřt se setkal s heřminovskými občany, aby jim předal své zkušenosti s bojem za záchranu obce. Společně s ním k zaplněnému sálu kulturního domu promluvili také zástupci Hnutí Duha Jeseníky a Ekologického právního servisu.

„Ohlásil se mi na návštěvu ministr životního prostředí Martin Bursík. Když jsme ho sami zvali do Heřminov, aby se seznámil s naší obcí a s našimi názory dříve, než o přehradě rozhodne, tak nám dvakrát ani neodpověděl. Co s námi teď chce řešit, to nevím, ale berte to jako pozvání na pondělí na 17 hodin. V deset hodin by měl ministr přijet na kraj a večer k nám,“ zahájil shromáždění občanů důležitou novinkou starosta Heřminov Radovan Jílka.

Současně upozornil, že na úrovni kraje existuje stále platné usnesení o podpoře velké varianty přehrady a že maxipřehrada je také stále součástí plánů Vyššího územně správního celku (VÚSC) Jeseníky, takže existují obavy, že se z malé přehrady plíživě stane velká. „Nejhorší je, že si obec ani nemůže definovat stanovisko k malé přehradě, když nám ještě nikdo ani nevysvětlil, co vlastně obnáší. Marně čekáme na nějaký nástřel harmonogramu a územního plánu, zatím to celé řeší stylem o nás bez nás,“ dodal Jílka.

Horní Jiřetín leží v severozápadních Čechách nedaleko Mostu, v regionu, kde těžba vymazala z mapy přes sto obcí. V roce 1995 byly stanoveny těžební limity a definitivně stanovena hranice, za kterou se už těžit nebude. Tím padla stavební uzávěra, rozjela se výstavba a začal se do obce vracet život. „Lobbisté těžařů na ministerstvu průmyslu ovlivnili vytvoření státní energetické koncepce, která počítá s prolomením těžebních limitů. Některé naše občany zviklali agenti těžařů svými nabídkami, a přestože už také prosadili své lidi do zastupitelstva, jsou stále v menšině. Připravte se na to, že se budou snažit vás rozdělit penězi. My jsme na základě obecního referenda zvolili taktiku o ničem nevyjednávat. Žádné odškodnění, žádné kompromisy, jen důsledně trváme na zachování těžebních limitů. Na Heřminovy tlačí stát, na nás soukromník s kontakty na ministerstvech. Heřminovy chtějí zatopit jen zčásti, nás chtějí zlikvidovat úplně. V době, kdy jsme byli v defenzivě, nám nejvíc pomohla solidarita ostatních obcí. Proto jsme se také rozhodli projevit solidaritu s občany Nových Heřminov,“ uvedl Vladimír Buřt.

Obě obce spojují síly k záchraně svých domovů. Většina přítomných se shodla, že pro obec je malá přehrada téměř stejnou pohromou jako velká.

„Voda si spadne tam kde chce, třeba na Opavici, a ne kde si to naplánovalo Povodí Odry. V roce 1997 dosáhly škody pod Novými Heřminovami jeden a půl miliardy a přehrada, která má toto území ochránit, bude stát až dvacet miliard. Nelíbí se mi, jak stát zachází neekonomicky s mými daňovými prostředky a jak rozhoduje stylem o nás bez nás. Krnov se ani nepokusil zajistit si protipovodňovou ochranu na svém území a pouze prosazuje obětování jiné obce. Navíc ignoruje skutečnost, že vody někudy musí téct, takže si nezvedl mosty, kolem řeky bourá staré valy a hráze po Němcích, a staví vodě do cesty překážky v podobě Kauflandu a dalších objektů v záplavové zóně. To jsou důvody, proč pochybuji o smysluplnosti a ekonomice této stavby,“ uvedl mluvčí Hnutí Duha Jesníky Ivo Dokoupil.

Heřminovští občané zde oznámili založení nového sdružení a vznesli řadu zajímavých dotazů. Nejčastěji zazněla otázka: „A co když dojde na vyvlastnění? Je možné, že ti, kteří si nevyjednali slušnou nabídku, dostanou minimum?“ Luděk Šikola z Ekologického právního servisu občany upozornil, že zatím existuje jen shoda vlády na malé variantě přehrady, ale z právního hlediska proces vedoucí k výstavbě ještě nezačal.

„Brzy přijdou jiné vlády s jinými prioritami, takže pokud budete jednotní, máte slušnou šanci stavbě zabránit. Jsme připraveni vám pomoct, ale pokud zápas vzdáte vy, nikdo jiný toto údolí nezachrání. Stát má pro odškodnění rozpočtová pravidla, takže je nepravděpodobné, že někomu zaplatí víc a jinému míň. Od nového roku se už neurčuje cena nemovitostí podle tabulek, ale tržní podle znaleckého odhadu. Máte právo si znalce zvolit sami,“ uklidnil občany Šikola.