Dvě kola spojená lavičkou, krytá stříškou a místo řídítek volant: taková speciální vozítka na počátku června můžeme potkávat v krnovských ulicích. Hlavní kouzlo spočívá v tom, že na stabilní a bezpečné čtyřkolce si může společně vyjet celá rodina s dětmi nebo třeba parta kamarádů.

Na kolech by si nikdy nemohli povídat za jízdy, nebo si třeba pochutnávat na zmrzlině. A když si začnou děti stěžovat, že už je bolí nožičky, rodiče můžou šlapat za ně. Nejen turisty láká možnost prohlížet si krásy Krnova ze čtyřkolky.

Firma Fun-line jako první v naší republice zřídila půjčovnu čtyřkolek, a to právě v Krnově. Podobná čtyřkolová vozítka možná někteří znají z dovolené v Itálii nebo z maďarských lázeňských měst, kde jsou podobné půjčovny už zavedenou atrakcí.

„Čtyřkola lze vídat hlavně v Itálii, odtud totiž pocházejí. Získala si však obrovské množství fanoušků po celém světě. Jízda na nich je velice pohodlná, proto jsou určena především k rekreačním a relaxačním účelům, k turistickým prohlídkám měst. Používají se ale také ke zvyšování tělesné zdatnosti seniorů, k výuce dopravní výchovy, k reklamním akcím a k podobným aktivitám,“ vysvětlil Oldřich Mičan, jednatel firmy, která krnovskou půjčovnu provozuje.

Na lámání rychlostních rekordů, na horské svahy ani na nezpevněné terény tato vozítka uzpůsobena nejsou, ale pro zábavnou projížďku například po trase kolem městských pamětihodností jsou naprosto ideální. Rovinatý Krnov je pro ně jako dělaný.

„Myslím si, že Krnov je na provoz čtyřkol úplně dokonalé město. Má nově vybudovanou rozsáhlou síť cyklostezek, všude v centru převažuje rovný terén,“ potvrdil Mičan. Pro provoz čtyřkol totiž platí stejné předpisy jako pro běžná jízdní kola, protože jsou poháněna lidskou silou.

Půjčovna Fun-line momentálně nabízí čtyři vozítka, dvě čtyřmístná a dvě šestimístná. „Čtyřmístná čtyřkola jsou určena pro dva dospělé a dvě děti, na šestimístných mohou jet až čtyři dospělí. Čím máte menší děti, tím více se jich do vozítka vleze. Žádná omezení nejsou,“ uzavřel s úsměvem Olda Mičan.

Pro půjčení kola potřebuje zájemce pouze platný doklad totožnosti a nějakou tu hotovost. Hodinová projížďka na čtyřmístné čtyřkolce vyjde na 180 korun, šestimístné vozítko je o stovku dražší. Půjčovna má i systém slev, takže čím delší pronájem, tím nižší hodinová sazba. Pokud má skupina zájem půjčit si všechna čtyřkola současně, lze si nasmlouvat cenu individuálně.

Čtyřkolo si lze zamluvit předem, buď telefonicky na čísle 774 420 244, nebo po internetu. Půjčovna sídlí v Opavské ulici vedle denního centra Armády spásy. Až do konce září má otevřeno denně do 20 hodin. Po hlavní turistické sezoně bude pokračovat v upravené provozní době.

Podrobné informace získají zájemci také v Turistickém informačním centru na Hlavním náměstí.

Dita Voznicová