Přehrada láká stále více turistů a vyhlídkové plavby se staly velmi populární díky lodi Santa Maria, která kotví v Leskovci nad Moravicí. Loď ale nabízí svezení jen deseti cestujícím. Mikroregion Slezská Harta, který sdružuje čtrnáct obcí a měst okolo přehrady, chce nabídnout něco mnohem většího, velkou výletní loď.

Tuhle myšlenku podpořil i Moravskoslezský kraj, jehož zastupitelstvo ve čtvrtek 23. června schválilo devítimilionovou dotaci na pořízení velkokapacitní lodi. Ta by měla pojmout minimálně pětačtyřicet cestujících a posune lodní dopravu na přehradě na vyšší úroveň.

„Bude na elektrický pohon, což je v souladu s požadavky správce vodního díla, státního podniku Povodí Odry, umožní i přepravu jízdních kol a lidí na invalidním vozíku," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice a cestovní ruch Ivan Strachoň.

Moravskoslezský kraj mimo to poskytne Mikroregionu Slezská Harta také příspěvek na provoz ve výši jednoho milionu korun na dobu pěti let. Krajští zastupitelé žádost schválili s tím, že každoročně bude po předložení průběžného vyúčtování poukázáno na bankovní účet Mikroregionu Slezská Harta maximálně 200 tisíc korun.

„Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně mezi nejvyhledávanější atraktivity v oblasti přehrady Slezská Harta a přilehlém okolí. Cestovní ruch v této části regionu je mnohdy jedinou alternativou rozvoje malého a drobného podnikání," konstatoval náměstek hejtmana Ivan Strachoň.

V současné době je vypsáno výběrové řízení na nákup lodi, trvá do 30. června. Chystá se také zázemí pro provozování lodní dopravy. Zastupitelstvo města Bruntálu, jakožto členské obce Mikroregionu Slezská Harta, v úterý 14. června schválilo poskytnutí mimořádného členského příspěvku ve výši 36 tisíc korun na dofinancování pořízení dvou přístavních mol pro lodní dopravu na Slezské Hartě.

Na molech by měly být i dobíjecí stanice, protože loď bude na elektřinu, spalovací motory jsou na Hartě zakázány.

Kromě hodinových plaveb na lodi Santa Maria se mohou lidé svést i na přívozu Rouza, který zajišťuje dopravu mezi Razovou a Roudnem. Zájemci o plavbu na přehradě si mohou nyní půjčit loďky či šlapadla v Nové Pláni a v Leskovci nad Moravicí. Kdo je držitelem průkazu vůdce malého plavidla, může si na přehradě vypůjčit dokonce plachetnici.