Později byl zjištěn pozitivní účinek i na další části pohybového aparátu. Ukázalo se, že dokáže řešit komplikace plochých nohou dítěte nebo předejít řadě problémů pohybového systému. Jedná se o speciální cvičení na pomůcce zvané propriofoot, což je sestava čtyř malých nestabilních ploch, které se při cvičení používají v různých kombinacích.

Tato pomůcka nabízí detailnější aktivaci svalů chodidel a hlavní inovace metody spočívá v tom, že stimulaci lze zacílit na přední i zadní části nohy zvlášť. „Cvičení napomáhá nejen ke zlepšení postavení a funkce nohou při plochonoží, vbočených palcích, kladívkových prstech a bolestech pat, ale podporuje i držení a stabilizaci kloubů dolních končetin, což bývá často skrytou příčinou jejich bolestí,“ uvádí primář rehabilitačního oddělení Petr Gloza.

Tato terapie pozitivně ovlivňuje také svalovou stabilizaci trupu, což je základní předpoklad pro léčbu bolestí zad. Cvičení, které současně může být i prevencí, trvá půlhodinu. Provádí se pod odborným vedením přímo na rehabilitačním oddělení krnovské nemocnice dvakrát týdně v odpoledních hodinách.

„Pro tuto metodu byly speciálně vyškoleny i fyzioterapeutky, které obdržely certifikáty pro aplikaci techniky v praxi,“ potvrdila mluvčí krnovské nemocice Eva Kijonková.

„Tato terapie se hodí pro všechny věkové skupiny od dětí až po seniory a není příliš finančně nákladná. Pro zlepšení aktivace svalových systémů je vhodné počítat s deseti až dvanácti lekcemi cvičení,“ dodává primář Gloza s tím, že ve vhodných případech je cvičení možné doplnit o kinesiotaping, což je aplikace speciální elastické pásky na kůži, která pomáhá při potížích pohybové soustavy především ve sportovní a rehabilitační praxi.