Od října loňského roku funguje v Krnově nová sociální služba Open House zaměřující se především na problémy mládeže ve věku od dvanácti do dvaceti let. Nejedná se však o běžnou službu poskytující pouze poradenské služby z kanceláře, ale nabízí důležitou pomoc především tam, kde to vše začíná, tedy na ulicích.

Streetworkera už bylo třeba

Od konce roku 2006 na krnovských ulicích služba streetworkerování zcela vymizela. „Po téměř čtyřech letech jsme přišli na scénu my a musím říct, že při podrobném náhledu jde vidět, že to zde těm mladým chybělo,“ řekl streetworker Vlk.

Podle jeho slov docházelo od října k monitoringu okolí a problémových míst a skupin. „V každém městě je skupinka lidí, kteří nějaký problém mají. Ať už nechtějí chodit na úřady, pro odbornou pomoc, nebo jakkoliv bojovat se svým problémem. Proto jsem zde já, abych jim nejen pomohl, ale taky je vyslechl,“ doplnil Vlk, který již v minulosti pracoval a sbíral cenné zkušenosti v krnovském K-centru.

Počasí umožnilo pomáhat

Služba zde sice působí od října, ale plně fungovat může Open House až nyní. „Jak už jsem zmínil, tak nejdříve probíhalo školení, mapování a jiné věci.
V zimě jsou navíc všichni někde zalezlí. Počasí až nyní umožnilo práci vykonávat naplno a výsledky jsou patrné již po těch pár dnech tepla,“ vysvětlil Vlk. Během pár dnů podle statistik získala služba nové klienty, kterým se může naplno věnovat.

„Tak například s novými klienty chystáme na 22. května výlet do olomoucké Zoo,“ doplnil Vlk. Cílem služby tudíž není jen poučovat, co je špatné, škodlivé a rizikové, ale především získat si důvěru mladých a být jim nejlepším přítelem, který dokáže v těžké životní situaci vždy pomoci a poradit.

Open House na veletrhu

V Krnově se každoročně koná veletrh sociálních služeb. Ani letos tomu nebude výjimkou. Krnovský Open House, se však na této akci, která se koná 12. června, objeví zcela poprvé a nabídne tak své zkušenosti dalším zájemcům. „Chci upřesnit, že pokud by někdo tu pomoc potřeboval nebo si prostě jen chtěl popovídat, jsem k dispozici od pondělí do čtvrtka v ulicích Krnova nebo na telefonním čísle 724 299 889,“ dokončil krnovský streetworker Vlk.