Tak to vypadá v nové expozici věnované historii školství, zájemci si ji mohou prohlédnout v přízemí budovy Petrinu, hned vpravo od vstupu. Shromáždění vystavených předmětů a jejich instalace jsou dílem památkářů Ľubici Mezerové a Zdeňka Žilky.

„Expozice připomíná vývoj školství a historii chlapeckého semináře v Bruntále. Snažili jsme se, aby zde bylo něco z každého předmětu, z fyziky, chemie, matematiky, přírodovědy. Dá se doplňovat, kdokoliv nám může přinést další věci. Třeba aktovky tady vystavené jsou od Emy Válkové, jejíž synové sem chodili do školy," představila novou expozici historička umění Ľubica Mezerová.

Letos v srpnu to bylo devadesát let, co byla budova bývalého chlapeckého semináře slavnostně otevřena. Z těch dob se zachoval například trezor, který je nyní součástí expozice. Řada dalších věcí, o které památkáři stáli, ale bohužel skončila při rekonstrukci někde na skládce.

Za druhé světové války objekt sloužil jako vojenské velitelství wehrmachtu. Po válce tu krátce působil mužský řád Petrinů, po němž dodnes zůstal škole název. V roce 1950 byly mužské řády zrušeny, Petrin se stal domovem zdravotně postižených, Vyšší vojenskou školou důstojníků pěchoty československé armády a nakonec základní školou a gymnáziem.

Budova je od roku 2002 chráněna jako kulturní památka. Po nedávné rozsáhlé rekonstrukci je zde nyní základní škola, městská knihovna, mateřská škola, středisko volného času se stanicí mladých přírodovědců a nyní i expozice zaměřená na školství.

„Původně se uvažovalo, že by zde bylo muzeum Petrinu, ale protože nemáme jinde expozici školství ve městě, je to věnováno školství v Bruntále. Byli bychom vděčni za každý materiál, pokud někdo má něco z historie školy, co může rozšířit tyto sbírky, ať se na nás obrátí," řekl památkář Zdeněk Žilka.