Družina krnovské Základní školy v Žižkově ulici pozvala 9. března provozovatele takzvaného sférického kina, aby dětem promítl naučný program o cestě do vesmíru. Nejdřív ale bylo nutné z jedné třídy vystěhovat veškerý nábytek, aby tam bylo dost místa pro nafukovací stan, který dosahoval od podlahy ke stropu a od dveří až k oknu.

Vnitřní strana stanu svou zakřivenou kupolí nahrazuje běžné rovné promítací plátno. Toto sférické kino, kterému se také říká mobilní planetárium, pojme najednou přibližně dvacet dětí podle věku a velikosti.

Žáci leží ve stanu na zemi na karimatkách a dívají se na vnitřek kupole jako do nebe. Už jen společný pobyt v potemnělém stanu bez oken je pro děti velkým zážitkem, který evokuje válení se v trávě na louce pod letní noční oblohou.

Film, který vás obklopuje

„Ještě nikdo z nás tuto atrakci neviděl, tak jsme sami zvědaví, jaké zážitky si z toho děti odnesou. Jde o naučné filmy o cestě do kosmu, takže po promítání by měl následovat kvíz, ať si děti zopakují, co se ve stanu dozvěděly a naučily. Zpočátku trochu zlobila technika, takže promítání začalo s menším zpožděním a děti už byly nedočkavé," uvedla pracovnice krnovské školní družiny Helena Koláčková.

„Naše digitální sférické kino umožňuje divákům vleže sledovat film v úhlu 360 stupňů, což vytváří zvláštní dojem jako by vás film obklopoval. Těžko se ten zážitek popisuje, nejlepší je ten efekt sám prožít. Dnes v Krnově promítáme program, který dětem pomůže vcítit se do pocitů kosmonauta a pochopit jaký to může být pocit ve stavu beztíže.

Máme ale i řadu dalších naučných programů," představil svou atrakci v Krnově provozovatel sférického kina.

Zábavná výuka v Městě Albrechticích

Zatímco v krnovské družině bylo sférické kino žhavou novinkou, na Základní škole ve Městě Albrechticích poprvé hostovalo už před pár lety a stále se sem vrací. Stan mobilního planetária v albrechtické tělocvičně nafoukli také v únoru.

„Výuka prvouky a přírodovědy může být zábavná. O tom se přesvědčili žáci prvního stupně hned první den po jarních prázdninách. Naši školu navštívilo mobilní planetárium, které nás v mžiku přeneslo se svými programy do vesmíru, do hlubin oceánu, hluboko pod zemský povrch a k planetám sluneční soustavy.

V tělocvičně se postavila kopule a nafoukla se pomocí ventilátoru. Uvnitř se na podlaze rozložily žíněnky, protože diváci sledují promítání vleže. Speciální technika umožnila projekci na celou plochu kopule. To stimulovalo pocit, že jste se ocitli v daném prostředí.

Programy mobilního planetária vznikly v zahraničních animačních studiích. Pro každý ročník byl připraven jiný film," popsala letošní setkání s mobilním planetáriem albrechtická učitelka Irena Santariusová.