Od 20.15 hodin program na zámku doplní promítání dokumentárního filmu Co dokázal čas, pojednávajícího o Slezských Rudolticích.

Česká společnost pro ochranu netopýrů a Správa CHKO Jeseníky pořádají na bruntálském zámku akci, která představí veřejnosti život tajemných nočních létajících savců. V prostorách romantického prostředí na zámku v Bruntále v rámci Hradozámecké noci od 19 hodin začíná přednáška Dušana Duhonského ze Správy CHKO Jeseníky a Martina Bodešinského z krnovského Střediska ekologické výchovy.

Podrobnosti o životě netopýrů ve světě i u nás v Jeseníkách představí promítáním fotografií a filmů. Netopýři se sice dorozumívají sotva slyšitelným pískotem a vydávají i neslyšitelné ultrazvukové vlny, ale díky technice si na bruntálském zámku můžeme poslechnout, jak by zněla komunikace netopýrů převedená do slyšitelné formy. Netopýří výstava představí také odborné publikace nebo netopýří obrázky, záložky a leporela pro děti.

Při příznivém počasí bude možné přímo v Bruntále vyzkoušet práci s ultrazvukovým detektorem, který zaznamenává netopýří signály v terénu. Díky němu s trochou štěstí spatří účastníci na vlastní oči živé netopýry, kteří žijí v Bruntále. Je ale třeba počítat s tím, že podle zájmu a počasí se může netopýří akce v Bruntále protáhnout až do 21 nebo 22 hodin.

„V rámci Evropské noci pro netopýry pořádáme podobnou noční vycházku s echolokátorem noční Opavou také u nás. Na programu je poslech nahrávek netopýřích hlasů, promítání filmů i výstava preparátů různých létajících obratlovců z muzejních sbírek. Představíme techniku, kterou vědci používají při zkoumání netopýrů, ale i program pro děti," doplnila Květa Gebauerová, mluvčí Slezského zemského muzea v Opavě.