Letní počasí svádí k večernímu posezení, oslavám a akcím venku. Jak se ale bavit a zároveň respektovat, že jiní chtějí spát a vyhláška stanovila noční klid?

Zatímco v předchozích letech mohli organizátoři venkovních akcí žádat vedení obcí o výjimku a zábavu protáhnout déle do noci, nyní platí, že tyto výjimky udělovat nelze. Všechny akce narušující noční klid musí být uvedeny přímo ve vyhlášce.

Na možnost prodloužit si hlučnější zábavu se v těchto dnech dotazují nejen organizátoři větších akcí, ale také občané, kteří by rádi nahlásili konání rodinné akce, třeba svatební veselky. Narůst podobných dotazů zaznamenali například ve Vrbně pod Pradědem.

„Jedinou možností, jak oznámit konání akcí a neporušit přestupkový zákon byla možnost už v loňském roce nahlásit akci a požádat o zařazení do obecně závazné vyhlášky města. Obecně závazná vyhláška města Vrbna číslo 3/2017 nabyla účinnosti 1. ledna 2018. Judikatura totiž říká, že se musí jednat o výjimečnou akci. Proto nám nezbývá nežli občanům doporučit, aby se v případě, že vědí, že budou nějakou oslavu pořádat, domluvili se sousedy a policií,“ informovala Martina Sakalová, referentka přestupků Městského úřadu Vrbno pod Pradědem.

Tuto smírnou cestu zřejmě nezvolili organizátoři rodinné oslavy v Krnově na zahradě v Zapletalově ulici.

„Na hluk ze zahrady si stěžovali obyvatelé okolních domů v sobotu 26. května půl hodiny před půlnocí,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Za hluk převzal zodpovědnost jeden z mužů, který se zde účastnil oslavy, a přislíbil, že už bude klid. Zanedlouho ale strážníci zjistili, že svůj slib nedodržel a tak se bude ze svého chování zpovídat u přestupkové komise.

V obecně závazných vyhláškách jednotlivých obcí jsou tedy vymezeny akce, pro které je noční klid zkrácen.

V Krnově je to například v červenci hudební festival „Wagon v zahradě“ v zahradě Flemmichovy vily 13. července a festivalu „North easten open air Seven“ v parku SVČ 21. července 2018.