VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů v okrese Bruntál. V Krnově i s koncertem duchovní hudby

Noc kostelů v Moravskoslezském kraj otevře pro veřejnost 131 kostelů a modliteben. Katolické i evangelické kostely se představí ve večerní atmosféře a často nabídnou také možnost zesílit zážitek prostřednictvím hudby a umění. Je to příležitost seznámit se s místními farníky a nahlédnout do míst, kam jindy veřejnost nemá přístup.

24.5.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

O Noci kostelů návštěvníci mohou návštěvníci mimořádné nahlížet do sakristií, osahat si varhany, vystoupat na věže nebo sestoupit do krypt. Mohou vnímat, že kostely symbolizují nejen křesťanství, ale také naši kulturu a historii.

Dokážou přivést k rozjímání, stejně jako ohromit vznešenou krásou či dokonalou akustikou. Návštěvníci Noci kostelů si dokážou udělat představu o životě dnešní církve a o lidech, kteří ji tvoří. Nápad pozvat v pozdní večerní hodinu do kostela úplně každého bez ohledu na vyznání se zrodil v roce 2005 v Rakousku.

Andělská Hora, kostel sv. Anny (Annaberg)
Ke kostelu vede alej, ve které byla v roce 2005 postavena křížová cesta. Kostel sv. Anny na Anenském vrchu je v majetku města Andělská Hora. Péčí městského úřadu byl kostel v roce 2014 opraven. Poutě zde bývají okolo svátku sv. Anny (26. července).

Břidličná kostel sv. Tří králů
17.55 hodin slavnostní vyzvánění zvonů, 18-19 hodin mše, 19-19.15 hod. přednáška o historii kostela, 19.15-21 hod. koncert sboru Bernardini Břidličná

Krnov evangelický kostel
18-22 hod program s vystoupením pěveckého sboru, klasickou hudbou a promítáním filmového dokumentu. Tématem je slavíme 100 let od vzniku Českobratrské církve evangelické v roce 1918.
Když císař Josef II. vydal Toleranční patent, umožnil tím evangelíkům stavět vlastní kostely.Na Krnovsku se toho hned chopili potomci luteránů na hošťálkovském panství. Krnovský kostel realizovala firma Ernesta Latzela, která již o 30 let dříve postavila krnovskou synagogu. Plány nakreslil architekt Franz Blasch. Když byli němečtí evangelíci byli spolu s ostatními původními obyvateli Krnovska odsunuti do Německa, začala kostel užívat Českobratrská církev evangelická ČCE.

Krnov kostel sv. Martina
Kostel svatého Martina byl založen jako gotická stavba. V roce 1779 byl Krnov zachvácen rozsáhlým požárem, a poničený kostel byl přestavěn v barokním slohu. Dvě věže odlišného vzhledu jsou vysoké 67 metrů. Jsou dnes přístupné jako vyhlídka a nabízí exkurzi do bytu věžníka, který zde bydlel a vykonával funkci protipožární hlídky.

Krnovský chrámový sbor. Ilustrační foto.Krnovský kostel sv. Martina připravil návštěvníkům také zajímavý hudební program. Koncert s ukázkami duchovní a varhanní hudby začíná u sv. Martina ve 20.30 hodin. V programu vystoupí Jakub Osadník a Krnovský chrámový sbor (na snímku).
„Tento koncert se koná také v rámci festivalu Setkání s duchovní hudbou Krnov 2018. Ten připravujeme s podporou města Krnova,“ uvedl za organizační tým sbormistr Václav Mička.

Krnov-Kostelec, kostel sv. Benedikta
Unikátní soubor restaurovaných nástěnných maleb v kostele sv. Benedikta v Krnově - Kostelci nemá ve Slezsku obdoby. Zpřístupnit restaurované interiéry se podařilo v roce 2012. Kostel nabízí pravidelné prohlídky s multimediální prezentací.

Malá Morávka, kostel Nejsvětější Trojice
Hlavní oltář zdobí obraz Nejsvětější Trojice od vídeňského autora Johanna Franze Greipela. Varhany v roce 1915 dodala slavná krnovská firma bratří Riegrů. Zdobená kazatelna je práce stolaře Kašpara Riedla z Jelení, který pro kostel zhotovil i lavice. Křížovou cestu kostelu věnovali v roce 1843 manželé Christoph a Elizabeth Teltcherovi.

Rýmařov, kaple Navštívení Panny Marie V Lipkách
18.hod. Koncert duchovní hudby, 19 – 21.30 hod. prohlídky kostela s výkladem historie. Bohoslužby bývají v letní období každou středu v 18 hod. a na pouť Navštívení Panny Marie, která se v tomto roce uskuteční 29. května. Skvostná barokní kaple z 18. století bývá označována jako perla severomoravského baroka, zaujme především freskami, které vytvořil olomoucký malíř Ferdinand Naboth.

Rýmařov, kostel sv. Archanděla Michaela
17.55 vyzvánění zvonů, 18 hod. Mše, 19-21 prohlídky s výkladem historie,19-21 výstup na věž s výhledem na Rýmařov. Tato nejstarší stavba v Rýmařově byla postavena v gotickém slohu v roce 1351. Kostel je postaven tak, že tvoří, spolu s radniční věží, dominantu města. Je i místem koncertů. Letos se zde uskuteční pouť ke sv. Archadělu Michaelovi 2. října.

Světlá Hora - Dětřichovice, kostel sv. Michaela Archanděla
Filiální kostel archanděla Michaela v Dětřichovicích zchátral po ukončení bohoslužeb. V letech 1980-1996 byl několikrát vykraden. Podařilo se zachránit jen zlomek z jeho nesmírně cenného mobiliáře. V roce 1998 byl zařazen do seznamu nejohroženějších nemovitých kulturních památek. Záchranné práce započaty v roce 2001. Do kostela byl vrácen historický zvon, který byl dlouhá léta v kostele sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Do kostela byl vrácen opravený po 66 letech.

Vrbno pod Pradědem, kostel sv. Michaela Archanděla
18 hod. mše, 18.40 hod.osobní ztišení, 18.50 hod. varhanní preludia Evy Martelové, 19.10 hod. prohlídka kostela a věže s průvodcem, 20.30 hod. prohlídka varhan s výkladem Josefa Friedla, 20.45 hod. zábavné hledání detailů soch a obrazů, 21.30 hod. občerstvení, setkání s knězem

Autor: František Kuba

24.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 100 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: VŠ nebo VOŠ v oboru zaměřeném na sociální práci dle zákona č. 108/2006 Sb. § 110, samostatnost, empatie, komunikační dovednosti, bezúhonnost, uživatelská znalost práce na PC, orientace v oblati standardů kvality sociálních služeb, základní orientace v legislativě, praxe v zařízení pro seniory výhodou., Nabízíme: 10. platovou třídu dle NV č. 341/2017 Sb. uvedenou ve stupnici č. 3 dle odpracovaných let, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, po zapracování možnost prodloužení PS, přiznání osob. příplatku, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění. , Pracovní náplň: přímá práce s klienty a rodinnými příslušníky, podpora klientů při kontaktu s institucemi, vedení a vytváření dokumentace k poskytované službě, metodické řízení a vedení individuálního plánování, spolupráce s pracovníky volnočasových aktivit, dobrovolníky a praktikanty, příprava statistických a analytických podkladů., Přihlášku zaslat na výše uvedenou adresu nebo na e - mail : h.havlikova@dskrnov.cz, K přihlášce přiložte: motivační dopis, životopis, kopie dokladů o dosaženém vzdělání, souhlas se zpracováním osobních údajů - ke stažení na webu organizace., Z : 11.6.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 1 000 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci a pomocné práce Krnov. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1000 kč, mzda max. 3000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Čsl.armády 808/43b, Krnov . Kontaktní osoba pí Ptáčková. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, 95,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Krnov, tel. 554620680. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 067 - koberce trend krnov, Čsl. armády, č.p. 808, 794 01 Krnov 1. Informace: , .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 25 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, MÁTE ZKUŠENOSTI S VEDENÍM LIDÍ?, JSTE TECHNICKY ZDATNÝ A UMÍTE ZORGANIZOVAT PRÁCI DRUHÝM? , , Neváhejte a začleňte se do našeho týmu, který má bezpečnost na našich komunikacích ve svých rukou., , Co bude Vaší náplní práce?, , o odpovědnost za plnění plánu ve svěřeném úseku , o přímé vedení podřízených, o úzká spolupráce (koordinace prací) s jednotlivými úseky společnosti, o personální odpovědnost, plánování směn, o odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů , o zajištění bezpečnosti na pracovištích, , Co od Vás očekáváme?, , o SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o prokazatelnou praxi na obdobné pozici, o zkušenosti s vedením lidí, o dynamická osobnost, o aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , o vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost a flexibilitu, o odolnost vůči stresu, o uživatelská znalost práce na PC (MS Office) , o řidičský průkaz sk. B, , Co Vám nabízíme?, , o perspektivní pozici ve stabilní a úspěšné společnosti, o možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o služební auto, možnost použití k soukromým účelům, o mobilní telefon, o notebook, o stravenky, čtvrtletní odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 20.4.2018 A : 12.6.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, +420 725 089 796.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 17 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 5, Hlásit se na tel. č. 602 233 368, Z : 18.6.2018. Pracoviště: Jaromír vrobel - pracoviště, Čsl. armády, č.p. 2243, 794 01 Krnov 1. Informace: Jaromír Vrobel, +420 602 233 368.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mexická fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
13

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Krnovské koupaliště v poslední sezoně před rekonstrukcí.

Rekonstrukce krnovského koupaliště má zpoždění

Deník získal svědectví o tažném psovi Petrovi z Petrovic

V únoru historici veřejnosti poprvé představili fotku z Brantic, na které byl psí povoz. Deník získal svědectví o tažném psovi Petrovi z Petrovic.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Po válce žili až do odsunu společně, dodnes jsou přátelé

Anička z Krnova žila jako dítě dva roky s německou rodinou. Na chvíle, kdy v roce 1947 odjížděli jejich přátelé do Německa, vzpomínala před časem v naší redakci s dojetím.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT