VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů s koncerty

Region – Noc kostelů je příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění a zážitku. Noc kostelů se uskuteční v pátek 23. května.

23.5.2014 1
SDÍLEJ:

V pátek večer mohou zájemci v rámci akce Noc kostelů navštívit osmnáct kostelů v našem okrese. Na snímku je oltář filiálního kostela Navštívení Panny Marie v Rýmařově, zvaného kaple V Lipkách.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Je to jedinečná příležitost prohlédnout si kostely, nahlédnout do jindy nepřístupných míst, poslechnout si připravený koncert, podívat se třeba na divadelní vystoupení. Akce má neopakovatelnou atmosféru, která je umocněna třeba večerním výstupem na kostelní věž, kde se člověk může dotknout zvonu a z výšky se podívat na okolní krajinu.

Každý kostel má svůj program. Lidé si mohou pohovořit s knězem, nahlédnout třeba do sakristie, dozvědět se něco o historii kostela, poslechnout varhany a připravené koncerty, zapálit svíčku a napsat na papír své přání. Pro děti jsou nachystány hry a soutěže, pro dospělé ochutnávka mešního vína.

V rámci ostravsko-opavské diecéze se letos otevře více než sto čtyřicet kostelů, kaplí a modliteben. V našem okrese půjde o osmnáct kostelů. První Noc kostelů se odehrála v květnu 2009, a to především na Brněnsku. O rok později už to byla akce skutečně celorepubliková, do níž se zapojily  kostely v našem okrese, šlo o Břidličnou a kostely v rámci farnosti Malá Morávka.

Velkou událostí bylo v roce 2011 slavnostní otevření opraveného filiálního kostela Navštívení Panny Marie v Rýmařově, zvaného kaple V Lipkách. Tahle skvostná barokní kaple je nejhodnotnější historickou  památkou Rýmařova, svým významem přesahuje regionální úroveň.

Celý prostor zaujme především freskami, které vytvořil olomoucký malíř Ferdinand Naboth se svým učněm Janem Kryštofem Handkem.

V rámci Noci kostelů se uskuteční hned dva koncerty letošního festivalu Setkání s duchovní hudbou. Jejich začátky byly přizpůsobeny tak, aby se daly stihnout případně oba a spojit s večerní procházkou.

První bude koncert Pěveckého sboru Křížkovský z Opavy, který začíná v 17.30 hodin v krnovském evangelickém kostele. Sbor, který v Krnově diriguje Karel Holeš, byl založen roku 1887. Nemá žánrové omezení, získal řadu ocenění, zúčastňuje se soutěží pěveckých sborů, má vlastní nahrávky.

Druhý koncert provede komorní orchestr Sordino z Prahy. Tento začíná ve 20 hodin v poutním kostele Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně. Jeho umělecká vedoucí je Lýdia Janičkovičová. Hostem tohoto orchestru bude Krnovský chrámový sbor, dirigovaný Václavem Mičkou.

Komorní orchestr Sordino je soubor nadšených muzikantů, kteří se od roku 2001 věnují společně orchestrální hudbě na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. Repertoár se s roky postupně rozšiřoval od komorního k symfonickému, stejně tak, jak se rozrůstal orchestr samotný. S generačními obměnami velkého vysokoškolského orchestru tu žilo stále pevné jádro skalních členů, kteří se v roce 2012 rozhodli založit si vlastní soubor s vlastní filozofií.

V roce 2013 absolvoval premiérové vystoupení na Noci kostelů v chrámu Nejsvětější Trojice na pražském Smíchově. Následovaly koncerty na zámku v Rychnově nad Kněžnou, ve farním kostele v Bohušově na Osoblažsku a vánoční koncert v chrámu sv. Kateřiny v Praze. Italsky libozvučný název dává identitu Souboru ORchestrálních DINOsaurů, kteří si do vínku dali jednoduché rčení:  Žijeme, hrajeme!

Pátý ročník Setkání s duchovní hudbou v Krnově pořádají občanské sdružení Flemmichova vila, Hudební sdružení Krnov, Konvent  minoritů v Krnově a sbor Česko-bratrské církve evangelické v Krnově.

Otevřené kostely Andělská Hora, kostel Narození Panny Marie
Dolní Moravice, kostel sv. Jakuba st.
Horní Benešov, kostel sv. Kateřiny Alexandrijské
Horní Město, kostel sv. Maří Magdalény
Krnov-Kostelec, kostel sv. Benedikta
Krnov, kostel ČCE
Malá Morávka, kostel Nejsvětější Trojice
Malá Štáhle, kostel sv. Jana Křtitele
Rudná pod Pradědem, kostel sv. Jana Křtitele
Rýmařov, kaple Navštívení Panny Marie – V Lipkách –
Rýmařov, kostel sv. Archanděla Michaela
Stará Ves, kostel Povýšení sv. Kříže
Světlá Hora-Dětřichovice, kostel sv. Michaela Archanděla
Světlá Hora, kostel sv. Barbory a Kateřiny
Tvrdkov-Ruda u Rýmařova, kostel Panny Marie Sněžné
Tvrdkov, kostel sv. Antonína
Václavov u Bruntálu, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Velká Štáhle, kostel Nejsvětější Trojice

Program ve vybraných kostelech

Krnov, kostel ČCE
17.30 – varhanní preludium – Jan Maláč, zahájení – R. Rosický
17.45 – vystoupení Pěveckého sboru Křížkovský z Opavy
18.45 – slovo k noci kostelů – R. Rosický
19.00 – vystoupení smíšeného evangelického pěveckého sboru (ČCE Krnov)
19.20 – Staccato – pěvecký sbor z Krnova pod vedením prof. Odstrčilové
19.40 – vernisáž výstavy fotografií mladého nadaného krnovského fotografa Martina Kučery, vizuální projekce a rozhovor s autorem výstavy
20.00 – prohlídka výstavy + prohlídka věže kostela
20.15 – varhaní preludium – student krnovské varhanářské školy Filip Harant
21.00 – sólový zpěv s kytarou (Romana Kročilová a Pavel Malík)
21.30 – ukončení, závěrečné slovo – R. Rosický

Horní Benešov, kostel sv. Kateřiny Alexandrijské
17 – 17.45 Mše svatá obětovaná za živé a zemřelé farníky
17.50 – 18 Zvonění zvonu
19 – 20 Koncert. Zazní skladby odlišných žánrů v podání zpěvu, varhan, trubky, kytary.
20 – 22 Prohlídka kostela s výkladem. Začne před sakristií kostela a povede přes presbytář, kapli sv. Anny, ve které budou umístěny ornáty, liturgická roucha, kalichy, monstrance a další liturgické předměty. Ochutnávka mešního vína.
22 – 22.15 Troubení z věže kostela. Zazní Mariánské písně v podání žesťových nástrojů. Vhodné místo k poslechu je například před kostelem nebo na náměstí.

Rýmařov, kaple Navštívení Panny Marie – V Lipkách
17 – 19 komentované prohlídky
19 koncert Bernardini Břidličná
20 – 22 komentované prohlídky

Dolní Moravice, kostel sv. Jakuba st.
18.50 – 18.55 zvony ohlašují začátek Noci kostelů
19 – 21 prohlídka kostela s výkladem. Prohlídka věže. Videoprojekce ze života farnosti. Představení a prohlídka bohoslužebných předmětů. Prohlídka sakristie a liturgických oděvů. Soutěžní hra pro děti. Poslech varhanní hudby. Občerstvení a ochutnávka mešního vína
21 až 21.10 závěrečná modlitba

Malá Morávka, kostel Nejsvětější Trojice
19.15 – 19.30 Volání zvonů! – Buďte vítáni!
19.30 – 21.30 Zapalování svíček, modlitby. Prohlídka kostela a kostelní věže. Prostřeno k Poslední večeři, atmosféra Velikonoc prvních křesťanů. Varhanní hudba a prohlídka varhan, Prohlídka sakristie, ornátů, ministrantského oblečení,  a dalších liturgických předmětů. Malování obrázků pro děti. Ochutnávka mešního vína
21 až 21.15 Svatý Martin. Hru o sv. Martinovi a vzájemné lásce v praktickém životě zahraje Schola z Vrbna pod Pradědem
21.15 až 21.30 Než půjdeme spát, rač nám, Pane, požehnat (společná modlitba)

Rýmařov, kostel sv. Archanděla Michaela
17 – varhanní koncert

Autor: Dalibor Otáhal, František Kuba

23.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SO Bruntál, mladší dorost

Deník nám fandí: dorosty a muži SO Bruntál

Trojice zpěvaček, které stojí za to slyšet a vidět na Akustických Vánocích ve Vrbně pod Pradědem.

Akustické Vánoce lákají do Vrbna

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes se připravuje na sváteční koncerty

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes z Bruntálu má za sebou velmi úspěšnou sezonu.

Premiéra sboru Labyrinth

Dětský pěvecký sbor Labyrinth ze Základní školy Třemešná čeká 19. prosince premiérové vystoupení.

Vánoce na zámku v Bruntále

Advent v Bruntále každoročně ozvláštňuje vánoční jarmark na zámku.

Písničkář Pokáč zahraje v Krnově v klubu Kofola

Písničkář Pokáč patří mezi nejtalentovanější mladé textaře současnosti. Má za sebou úspěšnou spolupráci s mnoha interprety, například mapsal řadu textům pro svého kolegu Voxela. Získal si posluchače inteligentním humorem a tím, jak si umí pohrávat s češtinou.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT