Hlavním úkolem pracovníků je postarat se o ty děti a mladistvé, kteří by se ve svém volném čase mohli dostat do kontaktu s drogami či alkoholem. Tím, že pro ně tři dny v týdnu vymýšlejí různé programy nebo je doučují, napomáhají ke snížení kriminality v Břidličné a okolí. A to svou práci dělají dobrovolně.

Hope House vznikl v roce 2013 a už od začátku ho vede Petra Fúziková. Společně se svými spolupracovníky dům otvírají od pondělí do středy. Děti, ale i starší školáci tak mohou kdykoli přijít a až do šesti hodin se věnovat tomu, na co zrovna mají chuť.

„Děti si můžou hrát, jak chtějí. Máme zde stolní tenis, fotbálek nebo společenské hry a puzzle," řekla vedoucí Hope Housu Petra Fúziková. Ale i tady občas platí přísloví Nejdřív práce, potom zábava. „Někdy si zde mohou samy dělat úkoly a občas dokonce přijdou s tím, že potřebují pomoct s nějakou látkou. Tak si k tomu společně sedneme a děláme, co umíme," prozradila Petra Fúziková.

Dětí navštěvuje dům opravdu dost. Každý den je jich okolo patnácti, celkově potom až padesát.

„Nejvíce dětí chodí z druhé a třetí třídy, ale přijdou i starší. Třeba sedmáci nebo osmáci," konstatovala Fúziková a dodala: „Rozhodně jich není málo. Pokud se tady někomu líbí, řekne to svým kamarádům a ti příště přijdou taky."

Důležitá je u dětí motivace. Už při vstupu tady dostanou kartičku, na kterou potom za různé aktivity sbírají body. Za doučování potom dvojnásobek. Na konci měsíce se vyhlásí ten nejlepší a dostane drobnou odměnu.

Hope House však není limitován pouze na budovu Domu služeb v Břidličné, kde má svou adresu. Celoročně také pořádá různé akce jako pohádkový les, vypouštění balónků nebo tvořivé dílny.

Během dětského dne hledaly děti pro změnu zloděje pastelek. Na stanovištích se učily, jak třeba získat otisky prstů. Za každý splněný úkol dostaly indicie, které je nakonec dovedly ke skutečnému pachateli i k pastelkám.

Nejbližší akcí je potom turnaj v pexesu, který se uskuteční ve středu 28. října.

Paní Fúziková říká, že nejdůležitější věcí je si u dětí získat důvěru: „Snadněji se vám potom svěří a vy problémy můžete začít řešit."

Do budoucna doufá, že v Hope House dostanou i finanční dotace, které by jim dovolily dnešní pouhé dobrovolníky už zaměstnávat naplno, objekt lépe vybavit a hlavně dětem věnovat ještě více dní v týdnu.

RADKA KRČOVÁ