Bruntálský okres je na tom s nezaměstnaností vůbec nejhůř v kraji. Druhé místo drží Karviná s 12,7 procenta, a třetí Ostrava s 11 procenty nezaměstnaných. Ostatní okresy vykazují míru nezaměstnanosti pod deset procent.

V kraji je nejlepší situace na trhu práce na Frýdecko-Místecku, kde je bez práce 7,5 procenta obyvatel. V osmapadesáti obcích a devíti městech bruntálského okresu žije bezmála osmadevadesát tisíc lidí. Průměrný věk je u nás čtyřicet let. K 30. listopadu evidoval pracovní úřad 7867 uchazečů o zaměstnání. V listopadu jich v evidenci přibylo dalších osm stovek.

O práci přišli nejčastěji pomocní a nekvalifikovaní dělníci, lesní dělníci, zedníci, prodavači, číšníci i servírky, montážní dělníci, nástrojaři i kuchaři. Na přelomu listopadu a prosince překročilo devatenáct obcí našeho regionu dvacetiprocentní hranici nezaměstnanosti. Ve čtyřech obcích, které jsou na tom nejhůř, je bez práce každý třetí člověk.

Smutný rekord drží obce Hlinka se 40,9 procenta nezaměstnaných, Jiříkov s 39 procenty, Dlouhá Stráň s 33,3 procenta a dohání je i Slezské Pavlovice se 32,6 procenta nezaměstnanosti. Naopak nejlepší situace tradičně panuje v malé obci Nová Pláň, kde je bez práce pouze 6,7 procenta místních obyvatel.

Okres má úřad práce rozdělen na šest mikroregionů: krnovský, vrbenský, bruntálský, albrechtický, osoblažský, rýmařovský. Nejvyšší nezaměstnanost podle tohoto mikroregionálního členění byla koncem listopadu na Osoblažsku, kde je bez práce téměř každý čtvrtý člověk v produktivním věku.

Z lidí, kteří nově přibyli v evidenci úřadu práce, je nejvíce nezaměstnaných z Bruntálska. O práci zde přišla více než stovka lidí, ze kterých se stali nově evidovaní uchazeči o zaměstnání.