Dosažitelných nezaměstnaných, kteří jsou schopni nastoupit do práce okamžitě, měly zdejší úřady práce ve svých registrech 61 145 proti zhruba 65 000 o měsíc dříve, řekla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová. Navzdory úbytku nezaměstnaných ale kraj zůstává po Ústeckém kraji druhým nejpostiženějším regionem v republice.

V celém Česku míra nezaměstnanosti klesla o 0,4 procentního bodu na 5,8 procenta, a je tak nejnižší za devět let. Meziročně ubylo v Moravskoslezském kraji více než 19 000 evidovaných nezaměstnaných, což je dosud nejvyšší úbytek. Například v Ostravě klesá nezaměstnanost nepřetržitě od ledna, celkově zatím o téměř 5 500 lidí. "Takovýto souvislý úbytek uchazečů o zaměstnání nebyl na úřadě práce v Ostravě dosud zaznamenán," řekla ředitelka úřadu Yvona Jungová.

Důvodů převažujícího příznivého vývoje nezaměstnanosti v kraji je podle Baďurové několik. "Především se ještě dál mírně zvedla poptávka po nových zaměstnancích a stávající pracovní místa jsou stabilní, zaměstnavatelé propouštějí jen výjimečně," uvedla. Na druhé straně odcházejí do důchodu silné populační ročníky, a na trh práce naopak vstupují ročníky slabší. Úřady práce v kraji také v říjnu vyřadily z evidence téměř 2 000 osob, které nespolupracovaly.

Situace na trhu práce se zlepšuje i na Karvinsku, které má stále nejvyšší nezaměstnanost v kraji a jednu z nejvyšších v zemi. Během října tam míra nezaměstnanosti klesla o osm desetin procentního bodu, což je nejvýraznější pokles ze všech šesti okresů kraje. Naopak s ukončením sezonních prací roste nezaměstnanost v některých odlehlých částech kraje.

"Například v okrese Bruntál vykázal Jiříkov na Rýmařovsku míru nezaměstnanosti 31,9 procenta a Dlouhá Stráň na Bruntálsku 25 procent," uvedla Baďurová. Úřady práce na severu Moravy evidovaly ke konci října 11 586 volných pracovních míst, tedy o 473 více než v předchozím měsíci. O jedno volné pracovní místo se tak mohlo teoreticky ucházet v průměru zhruba šest nezaměstnaných. V Ostravě zaměstnavatelé přes úřady nabízeli práci téměř 4 500 lidem, což je nejvíce v celé historii ostravského úřadu práce, řekla Jungová.

Převažuje poptávka po zednících, svářečích kovů a páječích, zámečnících a manipulačních dělnících v průmyslu. Pro středoškoláky je v Ostravě nejvíce volných míst pro telefonisty, převážně do call center, zájem je i o vysokoškoláky, především o lékaře, programátory a kontrolory jakosti.