Podle statistik uzavřených k 31. lednu dopadlo nejhůře Osoblažsko. „Nejvyšší nezaměstnanost z mikoregionálního hlediska byla na Osoblažsku 21,6 procent, Vrbensku 15,5 procent a Bruntálsku 14,5 procent,“ okomentoval situaci v uplynulém měsíci Miroslav Petreček z Úřadu práce v Bruntále. V šestatřiceti obcích bylo bez práce více jak patnáct procent a v jedenácti případech dokonce dvacet procent obyvatel.

Nezaměstnaných měli v lednu nejvíce například v Hlince, Slezských Rudolticích, Jiříkově a v Dlouhé Stráni. Nejčastěji přišli žádat o zaměstnání pomocní a nekvalifikovaní dělníci, kterých na úřady dorazili bezmála tři stovky. Dále se zaměstnavatelé zbavovali zedníků, prodavačů, zámečníků, kovodělníků a sklářů. „V průběhu ledna se 2009 se také zaevidovalo 101 osob samostatně výdělečně činných,“ pokračoval Petreček.

Vzhledem k dopadům hospodářské krize, jenž nutí šetřit a tím pádem i propouštět firmy na Bruntálsku a Krnovsku, je nabídka volných pozic na trhu práce značně omezená. Přes úřady nabízeli zaměstnavatelé 253 volných míst. Na Krnovsku byla v lednu například poptávka po dělnících v potravinářské výrobě, soustružnících a frézařích. Na Bruntálsku měli největší šanci uplatnit se zedníci a na Rýmařovsku lékaři.

Vzhledem k tomu, že některé firmy mají i nadále v plánu propouštět, lze předpokládat, že křivka míry nezaměstnanosti bude mít vzrůstající tendenci i nadále.

Úřady práce mají v plánu s novými i stávajícím klienty intenzivněji pracovat prostřednictvím série diagnostických a rekvalifikační programů. „Očekáváme, že propuštění zaměstnanci budou aktivní, protože jen tak mohou nalézt znovu práci,“ upozornil před časem ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna.

Zuzana Pršalová