Na úřady práce v okrese Bruntál se v březnu nejčastěji hlásili pomocní nekvalifikovaní pracovníci. Těch byla více než stovka. O pomoc úředníků při hledání zaměstnání minulý měsíc požádalo také sedmapadesát osob samostatně výdělečně činných.

Podle analýz zpracovaných Úřadem práce v Bruntále narostl v prvním čtvrtletí roku 2009, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, počet nově evidovaných uchazečů o zaměstnání o bezmála pětašedesát procent.

Padaly i další rekordy a to například, že mužů bez práce je nyní více než žen. V březnu jich úřad zaznamenal 51,3 procent. "Více mužů než žen bylo v evidenci Úřadu práce v Bruntále naposledy v březnu 2006. Od té doby dosud převládal v evidenci úřadu práce vždy podíl žen. V únoru 2009 se situace změnila, podíl mužů byl po pětatřiceti měsících větší,“ informoval prostřednictvím Statistického zpravodaje Úřadu práce v Bruntále Miroslav Petreček.

Co se týká věkových kategorií nově příchozích, šlo nejčastěji o mladé lidi ve věku 25 až 29 let. Největší skupina registrovaných lidí bez práce byla ve věku 50 až 54 let. Sem patří například i Věra Bandyová z Bruntálu. Bez stálého zaměstnání je přes dva roky. „Nečekala jsem jen na to, co mi úřad nabídne, ale chodila jsem se ptát po práci i sama. Když se dozví, že jsem starší člověk, tak mě nechtějí. Anebo přes telefon řeknou, že jo a pak když přijdu, tak mi řeknou, že ne,“ tvrdí Bandyová.

V prvním kvartálu roku výrazně posílila také skupina vyučených nezaměstnaných - absolventů středních odborných učilišť, odborných učilišť a odborných škol. Ti tvořili k 31. březnu téměř polovinu z celkového počtu 7 355 evidovaných nezaměstnaných.

Zaměstnavatelé nejčastěji prostřednictvím úřadů sháněli na Bruntálsku zedníky, stavební dělníky a manipulační dělníky v průmyslu. Zedníky hledali i na Rýmařovsku a na Krnovsku byl mimo jiné také zájem o lékaře, administrativní pracovníky, soustružníky, frézaře a seřizovače. Na Vrbensku byl zájem i o kuchaře a tesaře.