Často bývá úplně odlišné počasí po obou stranách hlavního hřebene. Řidiči na Červenohorském sedle občas obdivují rozdílné počasí vlevo a vpravo od silnice. Hřebeny Hrubého Jeseníku vytváří návětrnou a závětrnou stranu, takže například Bruntál ve srážkovém stínu hor má v úhrnu méně deště než třeba Jeseník.

Chladné pásmo a prolínání oblastí

Nejvyšší části Jeseníků, Kralického Sněžníku a Rychlebských hor patří do chladného klimatického pásma. Celkové podnebí v Jeseníkách ovlivňuje prolínání dvou klimatických oblastí. Na západní straně pohoří doznívá efekt „klimatizace“.

Navzdory předpovědi silného větru vyrazili turisté, běžkaři, pejskaři i rodiny s dětmi na Praděd. 4. 12. 2021
Do Jeseníků i přes výstrahu zamířily zástupy lidí, takto to vypadalo na Pradědu

Stejně jako v autě regulujeme optimální stabilní klima pomocí topení a chlazení, tak se Atlantický oceán a Golfský proud snaží na západě Evropy vybalancovat teplotní rozdíly nad pevninou. Proto počasí na západ od Jeseníků inklinuje k mírnému podnebí s dostatkem vláhy a s nepříliš velkými teplotními rozdíly mezi létem a zimou.

Vítr od západu přináší do Jeseníků vlhký vzduch a dostatek srážek. Východní strana Jeseníků je už víc ovlivňována pevninou. Kontinentální podnebí na Východě naopak zvyšuje teplotní rozdíly mezi létem a zimou a má podstatně sušší vzduch.

"Vlivná" nadmořská výška

Počasí v Jeseníkách ale neovlivňuje jen rozhraní klimatických oblastí, ale také nadmořská výška. Nejen Jeseníky, ale také Krkonoše, Beskydy, Vysočina nebo Šumava patří k nejchladnějším místům v České republice.

Karlova Studánka v zimě.
Jak se žije v perle Jeseníků - Karlově Studánce? Pojďte s námi na návštěvu

Každý milovník Jeseníků jistě zažil situaci, kdy na Hvězdě pršelo, ale o 400 metrů výš na Ovčárně sněžilo. Každou zimu se ale v Jeseníkách setkáme také s inverzním počasím. To znamená, že na zatímco vysoko hřebenech je teplo a slunečno, dole v údolích a v kotlinách je zataženo, mlhy a déšť.

SROVNÁNÍ

Vzácný okamžik naprostého bezvětří pod vrcholem Pradědu v sobotu 4. 12. 2021. Celý den v Moravskoslezském kraji platila výstraha před silným větrem s doporučením omezit hřebenové túry (snímek níže konec bezvětří):

Vzácný okamžik naprostého bezvětří pod vrcholem Pradědu v sobotu 4. 12. 2021. Celý den v Moravskoslezském kraji platila výstraha před silným větrem s doporučením omezit hřebenové túry.Vzácný okamžik naprostého bezvětří pod vrcholem Pradědu v sobotu 4. 12. 2021. Zdroj: Deník/František Kuba

Konec bezvětří. První až druhý stupeň Beaufortovy stupnice. Ve tváři je cítit vánek až slabý vítr kolem pěti kilometrů za hodinu. Kapesní 'korouhev' začíná reagovat.Konec bezvětří. První až druhý stupeň Beaufortovy stupnice. Ve tváři je cítit vánek až slabý vítr kolem pěti kilometrů za hodinu. Kapesní 'korouhev' začíná reagovat.Zdroj: Deník/František Kuba

K TÉMATU

Víte, jak na Pradědu vyfotit bezvětří?
Návod jak odhadnout sílu a rychlost větru nám nabízí Beaufortova stupnice. Má dvanáct stupňů a původně vznikla v roce 1805 pro potřeby námořnictva, takže vycházela z výšky a pěny vln. Postupně se zdokonalovala, takže dnes už můžeme rychlost větru ve stupních BS odhadnout také podle kouře z komínů, praporů, prachu, větviček, šelestu listí, použitelnosti deštníků a podobně. Musíte ale počítat s tím, že nic použitelného pro fotografování cestou na Praděd nepotkáte. Fotograf, který chce zaznamenat vzácný okamžik bezvětří přímo pod vysílačem, si musí vzít s sebou něco dlouhého a lehkého, co dokáže vychýlit i mírný vánek.