Po kuchařích a cukrářích vyjeli poměřit své dovednosti s vrstevníky z jiných škol i budoucí strojní mechanici. Nejšikovnější zástupci odborné školy z Města Albrechtic, Radek Koudelka a Jan Klecker, se minulou středu zúčastnili regionálního kola čtvrtého ročníku národní soutěže České ručičky.

„Chlapci zastupovali naši školu na soutěži Kovo junior, obor strojní mechanik v Třinci. Jedná se o jednu ze série postupových soutěží na národní přehlídku odborných dovedností České ručičky,“ potvrdila Andrea Černá, zástupce ředitele albrechtické školy pro odborný výcvik.

Přísná pravidla

Přestože se jednalo o soutěž žákovskou, její pravidla byla velmi přísná.

„Skládala se z praktické a teoretické části. V praxi museli účastníci prokázat, že podle výkresu dokáží vyrobit přesný díl, a to pouze ručním obráběním,“ prozradil Oldřich Hanke, který své svěřence na soutěž doprovázel.

Praktická část probíhala pět a půl hodiny za zavřenými dveřmi, přístup do dílen měli pouze delegování rozhodčí a členové komise zodpovědní za průběh soutěže. Před samotným zahájením soutěže proběhlo veřejné vylosování startovacích čísel a rozlosování rozhodčích na jednotlivá pracoviště včetně hlavního rozhodčího.

Zakázaný mobil

„Soutěžící měli zakázáno používat mobilní telefony, pokud by byl některý z nich přistižen při porušování pravidel, hrozila mu okamžitá diskvalifikace. Ani my jako doprovod jsme do dílen nesměli, nemohli jsme ani fotit,“ doplnil Hanke.

Teoretická část pak obsahovala krátký test.

„Naši žáci sice neskončili mezi prvními, ale byla to pro ně velká zkušenost a možná inspirace k dalšímu sebezdokonalování a poznávání,“ uzavřel Hanke.

Také oba soutěžící potvrzují, že se jednalo o dobrou zkušenost. Když už pro nic jiného, tak pro závěrečné zkoušky z odborných dovedností, které je za rok čekají. I zde budou muset pod tlakem a dohledem dokázat, že jsou novou generací vyhlášených českých zlatých ručiček.