Nehoda, která se stala při koupání v zahradním bazénu ve Vraclávku ale byla tak vážná, že otřásla i těmi nejotrlejšími. Dvaačtyřicetiletý muž při skoku do plytkého bazénu unikl doslova hrobníkovi z lopaty.

Frajeřina je jediným motivem, proč se dospělý muž vysoký 190 cm rozhodl skočit salto do bazénu hlubokého 130 centimetrů. Veselé dovádění se ve vteřině změnilo v drama, když skokan narazil hlavou o dno, v krční páteři mu něco křuplo a uvědomil si, že necítí část těla. Nejdřív předpokládal, že má jen zlomenou ruku, ale když zjistil, že jí nedokáže pohnout ani sám vylézt z bazénu, došlo mu, že je to vážné.

Nerozvážný skok ho přivedl na tenkou linii, která dělila jeho dosavadní spokojený život od utonutí nebo ochrnutí. Se dvěma zlomenými krčními obratli je hospitalizován v krnovské nemocnici a jeho stav je stabilizovaný.

K přerušené míše stačily milimetry

„Čekáme jen na vyjádření lékařů specialistů. Pravděpodobně bude nutná náročná operace, která by se měla uskutečnit v Brně. Když si uvědomím, že stačili milimetry, aby byla přerušená mícha, hrnou si mi slzy do očí. Jsme rádi, že to dopadlo alespoň takhle. Nedokážu si představit, že bych najednou zůstala sama s dvěmi dětmi. Je to hrozná představa,“ prozradila se slzami v očích manželka nešťastného skokana Lenka Gajcová.

Žáky a studenty před prázdninami učitelé nabádají k opatrnosti a poučují je, jaká nebezpečí číhají při skocích do neznámých vod. Většinou jim vypráví o vozíčkářích, kteří si kdysi zkusili skočit do zatopeného lomu nebo do moře z útesu. Že podobná rizika může skrývat také přívětivý modrý plastový atestovaný zahradní bazén, si ale nikdo neuvědomuje.

Návštěvníci koupališť, rybníků, přehrad, ale i účastníci bazénových radovánek by se měli řídit radami Vodní záchranné služby. Základem samozřejmě je nechodit se koupat nikdy sám.

Dodržujte vodní desatero, nabádají záchranáři

Druhým bodem vodního desatera je neskákat do neznámé vody. Třetí směrnice upozorňuje na rizika přehřátého organismu, který při náhlém ochlazení může utrpět šok a ztrátu vědomí. Dále platí zásada neplavat po jídle, nebýt ve vodě bezohledný k ostatním, nebo neplavat příliš daleko od břehu, vyhýbat se dráhám plavidel a používat na lodích záchranné vesty.

„Dodržování těchto pravidel by každoročně zabránilo mnoha případům utonutí a vážných úrazů. Lidé často zbytečně přeceňují své síly a zbytečně riskují,“ zdůrazňují členky Místní skupiny Vodní záchranné služby ČČK Krnov.

Letos už byly zaznamenány čtyři případy utonutí na území regionu. Posledním případem bylo utonutí čtyřiačtyřicetiletého muže, který se šel v Krnově koupat do kosteleckého splavu.