Znepokojující informace zaplňuje emailové schránky čtenářů Bruntálského a Krnovského deníku. Mail popisuje z pozice údajného policisty, jak lehce nenechavci vniknou do odstaveného automobilu, a to bez toho, aby byli odhaleni policisty. Čtenáři se na naši redakci obrátili s dotazem, nakolik je případ pravdivý.

Zvěst začíná popisem silně dramatické situace, při které měli uniformovaní muži pronásledovat Audi A8 s libereckými poznávacími značkami. Vůz hlídce nezastavil, naopak zrychlil a ujížděl.

Když chtěla řidiče hlídka zastavit, vozidlo se dalo na újezd a pokračovalo rychlostí dvou set kilometrů směrem z Prahy. Ujíždějící motorista poté vyjel ze silnice a skončil v poli. Hlídka policie k vozidlu dojela v době, kdy již žádná osoba na místě nebyla. Byla noc, všude tma, žádné světlo v okolí, pouze pole.

„Na místo byl povolán psovod a vozidlo bylo odtaženo na odtahové parkoviště, kde jsem druhý den provedl ohledání," píše autor mailu.

Drama: všichni jsou bez signálu

Ve vozidle měli policisté najít kompletní sadu paklíčů na vozidla koncernu VW, kompletní sadu karet pro vozidla renault, čtečku klíčů a dálkových ovladačů, zhruba tisíc nevyplněných zelených karet od pojišťovny, čisté technické průkazy české i ukrajinské, rovněž ukrajinské registrační značky a označení, plus další elektroniku pro nastartování vozidla.

Ve vozidle prý bylo také zařízení ukryté v lepenkové krabici od papírů do tiskárny.

Z krabice vedl kabel, který ležel u zásuvky na dvanáct voltů. V krabici byly tři malé větráčky jako v počítačích a u každého větráčku elektronické zařízení se třemi anténami, každé pro jinou frekvenci.

„Když jsme to zapojili, všem spadla brada. Jednalo se o rušičku telefonního signálu, a to pro všechny frekvence. Všechny mobilní telefony během deseti sekund ztratily signál, a to pozor, i vysílačky ve služebních vozidlech. Toto zařízení funguje do okolí zhruba dvou kilometrů a vyruší signál pro všechny mobilní sítě a vysílačky," tvrdil autor mailu.

Systém má vyřadit z činnosti i mobil náhodného kolemjdoucího, který je svědkem krádeže vozidla.

Jak se věci mají skutečně

Upozornil pisatel mailu na reálně existující problém? Nebo jen straší čtenáře něčím, co není dávno na pořadu dne?

„V bruntálském okresu jsme žádný takový případ nezaznamenali a ani nešetřili," řekla mluvčí bruntálských policistů Pavla Tušková. Deník se proto obrátil tam, kde se měl případ popisovaný v kolující zprávě odehrát, tedy přímo do Prahy.

„Kriminalisté územního odboru Praha venkov a východ řešili takový případ dle popisovaných indicií v roce 2009," potvrdila mluvčí Krajského ředitelství Policie Středočeského kraje Markéta Johnová. Vzhledem k uplynutí poměrně dlouhého časového období popisované informace, týkající se zabezpečení vozidel, již podle vyjádření mluvčí nejsou aktuální.

„To, co fungovalo v roce 2009, už vzhledem k technologickému vývoji nemusí být pravda. Technologie všech zabezpečovacích firem pokročily dopředu. Vaše obava je tedy bezdůvodná," vzkázala čtenářům mluvčí Johnová.

Co je to HOAX Jedním z velmi častých nešvarů mailové pošty je šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, tzv. hoaxů. Anglické slovo hoax [:houks:] v překladu znamená: falešnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod, poplašnou zprávu, výmysl, žert, kanadský žertík. Lidé často zprávě uvěří a přepošlou ji svým známým.

Na serveru hoax.cz si lze najít databázi nejčastějších podvodných e-mailů. Než podobný mail přepošlete, podívejte se, zda není také v seznamu hoaxů.