Po válce byla totiž celá obec zbořena. Ze sedmdesáti budov zbyl jen gotický kostel, hřbitov a jedna chalupa. Právě snaha dát kostelu nový smysl jednou ročně přiláká do zaniklých Pelhřimov fanoušky z celé republiky. Nekomerční festival se nese v duchu hesla jaké si to uděláme, takové to bude.

Bez elektřiny, vody a silnice

Jako by nestačilo, že v Pelhřimovech není zavedena elektřina ani voda. Říkat vymleté rozbahněné příjezdové cestě „silnice do Pelhřimov“ je eufemismus. Právě proto je potřeba počet festivalových návštěvníků Pelhřimov udržet „tak akorát“. Místo klasické propagace kolem festivalu vznikla facebooková komunita. Je to vlastně výsada „být při tom“ a prožít ten autentický pocit sounáležitosti.

Kostel sv. Jiří v zaniklé vsi Pelhřimovy na Osoblažsku byl opět plný věřících. Bohoslužba zde byla sloužena díky iniciativě spolku křesťanských fotografů Člověk a Víra.
Do zaniklé obce Pelhřimovy se vrátili lidé i víra

Vstupné se na festivalu Pelhřimovy nevybírá. Účastníci se skládají na aparaturu, cisternu s vodou, elektřinu a odvoz odpadků stylem „Dej, kolik můžeš“. Na transparentním festivalovém účtu se na společné zážitky střádá koruna po koruně řadu měsíců předem.

Podpořit festival Pelhřimovy lze i jinak než finančně. Stačí dobrý skutek jako třeba napéct pro ostatní účastníky buchty, bábovky, závin se zelím nebo uvařit polévku. Hranice mezi organizátory a účastníky neexistuje. Když je potřeba budovat stanový tábor, kosit trávu, stěhovat vybavení nebo v závěru uklízet, ruku ke společnému dílu přiloží každý, kdo zrovna má čas.

Srpen 2021. Festival Pelhřimovy.Srpen 2021. Festival Pelhřimovy.Zdroj: Deník/František Kuba

Stačí důvěřovat dramaturgii

Základem festivalového dění je hudba, divadlo i poezie. Můžete si užít harfový koncert na poli, závratně rychlou recitaci standupových mistrů slampoetry nebo dívčí indie rock v kostele. Není potřeba znát všechny kapely typu Ježíš táhne na Berlín nebo Synové smrti. Stačí důvěřovat vkusu dramaturgů a nechat se překvapit.

Budoucí architekti na přelomu června a července 2021 zase vyrazili na Osoblažsko, aby společně tvořili v zaniklé sudetské vesnici Pelhřimovy.
Budoucí architekti oživují tvorbou zaniklou vesnici Pelhřimovy

Protože Pelhřimovy leží přímo na hranicích, základem festivalu jsou také vstřícní a tolerantní polští sousedé. Letos bylo možné potkat mezi festivalovými hosty starostu nejbližší polské obce Rowne i starostu Krnova. A také spoustu psů a dětí.

Dobrovolníci opravují kostel

Polohu zbořených domů lze odhadovat díky instalacím z dřevěných prken, které tu pro návštěvníky Pelhřimov vytvořili a zanechali studenti architektury z Brna. Letošní novinkou byly také kamenné schody, které vytvořili dobrovolníci v rámci tábora „Blažené Osoblažsko.“ Tyto workcampy v Pelhřimovech už řadu let organizuje Hnutí Duha Jeseníky, které před lety dostalo darem od církve gotický kostel se zřícenou střechou.

Srpen 2021. Festival Pelhřimovy.Srpen 2021. Festival Pelhřimovy.Zdroj: Deník/František Kuba

První svatba, první mše

Ekologové Hnutí Duha Jeseníky havarijní památku objevili náhodou před dvaceti lety, když poblíž Pelhřimov sázeli biokoridor. Od té doby už stovky dobrovolníků a nadšenců zasvětili kus života záchraně a oživení kostela. V roce 2019 byla v kostele první poválečná svatba. Monika a Marek, kteří se poznali na festivalu v Pelhřimovech, si zde také řekli své ano.

Tábořiště polských vojáků před pelhřimovskou kapličkou označuje tajemná tvář vyřezaná do stromu.
Po loňské polské "okupaci" zůstal v Pelhřimovech u kapličky portrét ženy

Hnutí Duha Jeseníky ctí kostel nejen jako historickou památku, ale také vnímá jeho sakrální funkci. Byla to velká radost, když se zde letos konala první poválečná mše.Základem veškerých komunitních aktivit stále zůstává rekonstrukce kostela. Ivo Dokoupil z Duhy nevydržel sledovat festival z pozice fotografa a spoluorganizátora. V pauze mezi koncerty jste ho mohli v kostele zastihnout jako obvykle se zednickou lžíci v ruce. Zatímco zvukaři připravovali aparaturu, Ivo Dokoupil v rohu kostela natahoval omítku. Ještě je tady práce jak na kostele.