Větší shromáždění ministerstvo zdravotnictví v současnosti nedovoluje a bez povzbuzování a kibicování spoluobčanů by stavění májky byla dost smutná slavnost. Zato svatba může být moc pěkný obřad i v deseti lidech a s dvoumetrovými rozestupy.

Přesvědčili se o tom na zámku ve Slezských Rudolticích.

Na rudoltickém zámku v obvyklé turistické sezoně pochodují a střílejí z dobových zbraní fanoušci historie, kteří si říkají Císařská městská garda Zlaté Hory. Stylizují se jako rakouští vojáci z období prusko-rakouských válek.

Pan Mirek ze Slezských Rudoltic je členem Císařské městské gardy Zlaté Hory. Oženil se v kapli rudoltického zámku v rakouské uniformě  z období prusko-rakouských válek.  Foto: Zámek Slezské RudolticeZdroj: Deník / VLP Externista
Pan Mirek ze Slezských Rudoltic je členem Císařské městské gardy Zlaté Hory. Oženil se v kapli rudoltického zámku v rakouské uniformě z období prusko-rakouských válek. Foto: Zámek Slezské Rudoltice

Klub vojenské historie byl založen před více než dvaceti lety na počest bitvy u Zlatých Hor, kde v roce 1779 chrabří Rakušané porazili pruského krále Bedřicha II. Zlatohorští gardisté si časem pořídili nejen uniformy, ale také historické zbraně a kanony. Získali členy z celého kraje, a pro mnohé se hra na rakouské vojáky s pochodováním a střílením stala životním stylem.

K nestorům zlatohorských gardistů patří také pan Mirek ze Slezských Rudoltic, který 2. května pojal za choť svou mnohaletou partnerku. Samozřejmě se v zámecké kapli sv. Josefa konal svatební obřad s velkými rozestupy, ale červenobílé uniformy rakouských vojáků při něm nesměly chybět.

Dokonce i ženich si přivedl nevěstu k oltáři v parádní uniformě. Byla to krásná svatba, na kterou se bude dlouho vzpomínat, přestože roušky v kombinaci s třírohými klobouky není historicky přesný kostým.