Počet pracovních neschopností se meziročně snížil o šest tisíc na 143 tisíc případů. V průměru byl na nemocenské každý třetí člověk. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Snížila se také průměrná doba, kterou lidé na neschopence strávili. Z 51,5 dne v roce 2009 klesla na 48,9 dne. Vývoj počtu pracovních neschopností byl v posledních dvou letech v České republice podle statistiků ovlivněn především změnami v systému nemocenského pojištění, které vstoupily v platnost začátkem roku 2009.

Po nich zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné dávky, pak jim až do 21. dne náhradu za prostonané pracovní dny vyplácejí zaměstnavatelé. Až pak dostávají náhradu od státu.

Nemocné Karvinsko
V průměru na sto lidí, kteří mají nemocenské pojištění, loni stonalo v kraji 32 lidí. Nejvíce to bylo na Karvinsku, kde byl jejich počet 37 lidí na 100 pojištěných, na Frýdecko- -Místecku to bylo 36. Naopak nejméně často měli lidé neschopenku na Bruntálsku, konkrétně 27 lidí na 100 pojištěných.
Průměrný počet pojištěných lidí se loni v regionu zvýšil o sedm tisíc na 448 tisíc.

Prudká změna počasí podlomila mnohým lidem zdraví

ČR /PŘEDPOVĚĎ POČASÍ/ - Teploty během pár dní spadly o více než deset stupňů. Například naOlomoucku zaznamenali epidemiologové nárůst nemocnosti– 1087 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.Lidé častěji chodili do lékáren pro medikamenty na záněty horních dýchacích cest.

Kašel, rýma, bolest hlavy nejvíce trápily nejmenší děti do pěti let. Nemocnost v této věkové kategorii přesáhla tři tisíce na 100 tisíc obyvatel.

Předpověď počasí pro ČR
Zpočátku týdne bude počasí v ČR ovlivňovat od severu slábnoucí výběžek vysokého tlaku vzduchu. Během středy postoupí do střední Evropy od západu brázda nízkého tlaku vzduchu a s ní spojené frontální rozhraní bude ovlivňovat počasí u nás.

V pondělí a v úterý meterologové předpokládají jasno, s teplotami kolem 20 až 25 stupňů. Na horách kolem 12 st.C. Od středy by se mělo být polojasno, v Čechách při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky, které vydrží až do čtvrtka. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat kolem 22 až 26 stupňů.

V pátek a o víkendu by se již měla obloha zatánout a lze očekávat déšť a místy bouřky. Teplota by měla přes den oproti předchozím dnům klesnout na 15 až 19 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti se vyšplhá až na 21 stupňů.
POSTAVENÍ HVĚZD:Celou noc září Saturn, nad ránem Jupiter, Venuše, Merkur a Mars

Po celou noc září na obloze nejkrásnější planeta sluneční soustavy Saturn, před východem Slunce Jupiter a Venuše, slabě Merkur a Mars. Měsíc je v první čtvrti. Slunce nabízí několik skupin skvrn. Ze vzdáleného vesmíru je možné vyhledat vícenásobné hvězdné soustavy, hvězdokupy a galaxie. O postavení vesmírných těles informují astronomické servery www.astro.cz a www.observatory.cz.

Saturn v souhvězdí Panny je po setmění nad jihovýchodem. Ráno těsně před východem Slunce jsou vidět Venuše a Jupiter a slabě také Merkur a Mars. Venuše, Jupiter a Merkur v úterý 10. května nad ránem vytvoří na obloze trojúhelník. Na necelý stupeň se k sobě ve středu 11. a ve čtvrtek 12. května nad ránem přiblíží Venuše a Jupiter.

Měsíc je v první čtvrti v úterý 10. května. V této fázi poblíž rozhraní světla a stínu, na takzvaném terminátoru, vrhají vyvýšeniny a krátery zřetelné stíny, a vyniká tak plasticita měsíčního povrchu. Dnes se Měsíc přiblíží k hvězdokupě Jesličky a o víkendu projde pod Saturnem.

Na severní sluneční polokouli je několik skupin skvrn. Je možné je pozorovat dalekohledem, který odstiňuje většinu slunečního svitu.

Ze vzdáleného vesmíru astronomové doporučují dvojhvězdy Izar v souhvězdí Pastýře a Mizar a Alcor ve Velkém vozu (souhvězdí Velké medvědice), který je za květnových večerů v nadhlavníku. Hvězdokupy je možné vyhledat v souhvězdí Herkula. Za mimořádně čisté a klidné oblohy lze spatřit i vzdálené galaxie v souhvězdích Lva, Panny, Velké medvědice či Honicích psů.