V prvním pololetí prostonali pracující lidé na severu Moravy v průměru bezmála 41 dne, což je o dva dny méně než ve stejném období loni. Celková doba nemocenské tak v regionu klesla o sedm procent na 7,46 milionu dnů. Vyplynulo to z informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Průměrná pracovní neschopnost v Česku klesla na 34,15 ze 36,5 dne. Nejkratší dobu stonání, méně než 29 dní, vykázala Praha a pak Středočeský kraj s jedenatřiceti dny.
Podle ČSSZ lékaři svým pacientům vypisovali pracovní neschopenku nejčastěji kvůli nemocem dýchacího ústrojí. Například chřipku si Češi léčili v průměru 15 dní. Na severu Moravy vystavili lékaři také nejvíce neschopenek v zemi. Z celkového počtu 1,6 milionu jich podle ČSSZ přišlo 183 625 z Moravskoslezského kraje. Meziročně se počet lidí pobírajících nemocenskou snížil v regionu zhruba o 2000. V celé ČR počet pracovních neschopností do konce června mírně stoupl.
Vysoká míra nemocnosti trápí například firmu HOBES, která v Horním Benešově na Bruntálsku živí 200 zaměstnanců. Podnik, jenž kontroluje 70 procent českého trhu s dveřními zámky a přibližně třetinu produkce vyváží, se problému snaží čelit vyplácením odměn za dodržování časového fondu. "Ti, co mají pod dvě procenta absence, dostávají odměny 8000 korun. Vyplácíme to už druhý rok a pokaždé se nemocnost o něco sníží," řekl ČTK generální ředitel společnosti Vlastimil Střílka.