Podle VZP je potřebnost a vytíženost těchto lůžek sporná, a proto na proplácení této péče neuzavřela s nemocnicí smlouvu. VZP proplatí péči na těchto lůžkách jen v případě, že ji vyhodnotí jako nutnou a neodkladnou. „Revizní lékaři VZP v oborech neurologie a ARO v červnu prověřovali zdravotní dokumentaci pacientů ošetřovaných na neurologické JIP, za které chtěla nemocnice úhradu. Kontrola ukázala, že odůvodněná indikace k pobytu na této JIP byla pouze u 21 pacientů ze 126. I těchto 21 pacientů však mohlo být za standardních podmínek léčeno na stávající interní JIP nebo ARO,“ popsala stanovisko VZP Tereza Květoňová z tiskového oddělení.

Nemocnice přesvědčuje VZP o nutnosti a neodkladnosti léčby především u takzvané trombolýzy. Pacientům, kteří mají těžké neurologické onemocnění jako cévní mozkové příhody, epileptické záchvaty či zánětlivá onemocnění mozku a míchy, slouží neurologická JIP v Krnově od roku 2005. Protože VZP svým pojištěncům s cévními mozkovými příhodami trombolýzu nehradí, krnovská nemocnice ji musí poskytovat na vlastní náklady, které měsíčně dosahují asi 320 tisíc korun. Ostatní pojišťovny srovnatelnou péči na neurologické JIP hradí, protože ji narozdíl od VZP považují ji za nezbytnou.

„Snažíme se zástupce VZP přesvědčit, že pro pacienty je včasný zásah při cévní mozkové příhodě otázkou přežití nebo minimálně kvality dalšího života. Je to bitva o čas. Ostatní centra, která trombolýzu dělají, jsou v Ostravě a Olomouci, a tedy příliš vzdálená a nedosažitelná pro okamžitý zákrok,“ popsal situaci náměstek léčebné péče krnovské nemocnice Ivan Pavlák. Podle něj si VZP neuvědomuje, že když neurologové nezasáhnou včas, pacient má obvykle vážné následky. „Výkony a hospitalizace u pozdě ošetřených lidí jsou pak daleko nákladnější, takže VZP svým přístupem neušetří,“ dodal náměstek.

Vedení nemocnice po dvou letech diskusí s VZP označuje situaci za vážnou. „Už nemůže péči na neurologické JIP dále dotovat. Dostáváme se do situace, že budeme nuceni pojištěnce VZP na neurologické JIP odmítat a překládat na jiná pracoviště,“potvrdil ředitel nemocnice Roman Gavanda. Neurologická JIP dokáže pomocí léčiv – trombolytik - zvládnout rozvíjející se mozkový infarkt. Trombolytikum u pacienta, který je v nemocnici do tří hodin od vzniku příznaků, rozruší uzávěr mozkové tepny a zabrání vzniku nebo dalšímu šíření mozkového infarktu.

Krnovská nemocnice léčbu trombotiky poskytuje pro spádovou oblast s více jak l00 tisíci obyvateli. První trombolýza byla v Krnově provedena loni v květnu a dosud se jich uskutečnilo deset.