Zájemci z Krnova a okolí si mohou ve čtvrtek 6. května od 11 do 15 hodin při Dni otevřených dveří iktové jednotky prohlédnout toto specializované pracoviště, kde se provádí trombolýza, neboli rozpuštění krevní sraženiny blokující průtok krve tepnou.
Den zaměřený na informování veřejnosti o problematice cévních onemocnění mozku bude probíhat v krnovské nemocnici na neurologickém oddělení, v druhém poschodí budovy B. Mohou si zde nechat zkontrolovat krevní tlak a zkusit si výpočet body mass indexu, což pomůže odhalit základní rizikové faktory vzniku CMP.
„Cílem této akce je připomenout, jak vzniká, vyvíjí se a jaké podoby může mít CMP, informovat o rizikových faktorech, které vedou k jejímu vzniku. Ukážeme návštěvníkům moderní metody diagnostiky a léčby včetně trombolýzy v přívodné tepně k části mozku a vysvětlíme jim, jak se rozpouští sraženina, která způsobuje její poškození.
Představíme jim neurologická i ultrazvuková vyšetření mozkových tepen. Malým skupinkám umožníme exkurzi s výkladem v prostorách neurologické jednotky intenzivní péče,“ uvedl primář neurologického oddělení Vladimír Šigut. V ambulancích a vyšetřovnách čeká zájemce kromě ukázek neurologického a ultrazvukového vyšetření mozkových cév také seznámení se s EEG, EMG technikami.
Dozvědí se také, jak je zajištěna péče o pacienty s CMP v krnovském regionu. Důležitá je zejména spolupráce s přednemocniční péčí v terénu a s ostatními nemocnicemi v regionu. V současné době zajišťuje toto pracoviště péči pro pacienty s CMP z Krnovska, Bruntálska, Rýmařovska a části Jesenicka.
„CMP může být u každého druhého až třetího člověka příčinou úmrtí nebo trvalé těžké invalidity. Patří mezi nejvýznamnější zdravotnické problémy se socioekonomickými důsledky. V současné době se objevují nové možnosti akutní léčby a potřeba měnit systém organice péče o toto onemocnění. Klademe důraz na včasnou diagnostiku i léčbu.
K tomu je důležitá především povědomost pacientů a jejich blízkých, jak co nejsprávněji a nejrychleji postupovat při prvních příznacích onemocnění, zavčas přivolat sanitku rychlé lékařské pomoci. Její posádka se kdykoliv spojí s lékaři naší iktové jednotky a domluví se na nejvhodnějším postupu. Pacienti z celého našeho regionu tak mají zajištěnu nejmodernější a nejrychlejší léčbu tohoto onemocnění,“ dodává Vladimír Šigut s tím, že velký důraz je kladen na spolupráci s ostatními pracovišti, jako jsou radiologie, biochemie, interna, ARO a rehabilitace.