Koncem června to byl přesně rok, co se aktivní dámy v seniorském věku poprvé vydaly do krnovské nemocnice za dětmi.

„Ahoj, jsem nemocniční babička a pokud chceš, budu ti teď číst. Můžeme ale spolu také hrát hry, kreslit anebo si jen tak povídat." Tak nějak začíná rozhovor na dětském oddělení, když se objeví s knížkami mezi nemocnými dětmi.

Čtou bývalé učitelky a knihovnice

„Před více než rokem Jitka Musilová oslovila několik aktivních seniorek, většinou bývalé učitelky a knihovnici, jestli mají zájem chodit do nemocnice za dětmi a nejen jim číst pohádky, ale také obohatit čas, který musejí trávit v nemocnici.

Po setkání s autorem tohoto projektu Ivanem Sekaninou z Ostravy, který tento projekt vymyslel, primářkou dětského oddělení Marií Žaloudíkovou a potřebném uzavření smluv, jsme mohly za dětmi začít chodit," zavzpomínala na začátky jedna z dobrovolnic Eva Garguláková.

Pohádky, hry i vyprávění

Téměř každý den se od 14 do 15 hodin věnují babičky dětem. Často i déle.

„Každé dítě je jiné. Ti menší jsou vděční posluchači pohádek a vyprávění, větší mají zájem o aktivnější zapojení. S nimi hrajeme různé hry, pexeso a podobně. A třeba starší děvčata si ráda povídají a ochotně nám pomáhají s mladšími dětmi," uvádí další „babička" Jitka Musilová.

V rámci projektu seniorky už také obohatily nemocniční knihovnu o knížky, hry, pastelky, omalovánky, pexesa. Zapojily se rovněž do sběru víček z PET lahví pro dětské oddělení, z jehož výtěžku byly pořízeny některé zdravotnické pomůcky, a staly se také Dobrými anděly.

Primářka babičky v nemocnici vítá

Přítomnost dobrovolnic na oddělení jeho primářka vítá. „Jsem spokojená, protože děti jsou spokojené. A také na babičkách je vidět, že je Počteníčko baví a přináší jim radost. Asi se v nich znovu probouzejí pedagogické geny, v kontaktu s dětmi je to znát," uvedla primářka Marie Žaloudíková.

„Některé děti si chtějí hrát, některé poslouchat pohádku. Větší si z babiček občas udělají vrbu a povypráví jim i to, s čím nemají možnost se svěřit v rodině. Je to paradox, ale mnohým pobyt na dětském oddělení umožní pro ně velmi vzácný kontakt s generací prarodičů.

Ne všechny děti totiž tohoto kontaktu ve svých rodinách dostatečně užívají," dodala primářka Žaloudíková.

Děti učí babičky

Setkávání s dětmi obohacuje také seniorky.

Děti je spontánně učí zacházet s tabletem či čtečkou, nutí je si neustále rozšiřovat obzory. Přes prázdniny některé babičky mají v plánu se naučit hrát šachy, protože ty rádi hrají chlapci. „Určitě budeme v projektu pokračovat i po prázdninové přestávce," uzavřela Eva Garguláková.

Počteníčko s babičkouProjekt Počteníčko s babičkou realizuje stejnojmenné občanské sdružení už v patnácti nemocnicích v celé České republice. Jeho základním záměrem je aktivizovat seniory, zpříjemnit pobyt v nemocnici hospitalizovaným dětem, zlepšit mezigenerační vztahy a vzbudit zájem dětí o čtení a knihu.

Princip je jednoduchý. Každý den chodí seniorky za nemocnými dětmi a čtením, povídáním, zpěvem, kreslením a hrami jim dávají alespoň na čas zapomenout na pobyt v nemocnici.