Když v zapadlé osadě Bučávka před dvěma lety stářím ztrouchnivěl a spadl historický předválečný kříž, začal chalupář Jan Bohačík přemýšlet, jak ho nahradit. Dobré dílo se podařilo a dnes ve 14 hodin v Bučávce začíná slavnost, při které bude vysvěcen kříž nový.

Shodou okolností se při této příležitosti farníkům a spoluobčanům představí také nový kněz z Liptaně, Zbigniew Bukowski. Je sice Polák, ale v České republice působí už několik let. Od roku 2007 byl duchovním správcem farnosti ve Stonavě.

„Když se zřítil ten starý německý kříž, nebylo mi to lhostejné, přestože jsem založením spíše ateista. Kříže obrací naši mysl k tomu, co nás přesahuje, a také jsou tradiční součástí našich sídel a krajiny. Protože v Bučávce nemáme obchod ani hospodu, je obnova kříže také příležitostí, abychom se jednou za čas společně setkali se sousedy,“ vysvětlil Jan Bohačík, proč se rozhodl iniciovat obnovu kříže v Bučávce. Pochází z Krnova, chalupu v Bučávce si pořídil teprve před třemi lety, ale hned se začal zajímat o historii a život této odlehlé obce.

Obnovený kříž v Bučávce požehná nový kněz z Liptaně

Nový kříž by měl něco vydržet, je vysoký 4,5 metru. Na něm je 1,3 metru vysoká dřevěná socha Krista, kterou vytvořil řezbář Petr Chorovský z Města Albrechtic. „Když jsem se přes děkanát začal zajímat, zda by nám někdo mohl nový kříž posvětit, dozvěděl jsem se, že do Liptaně právě přišel nový kněz, pan Bukowski, a že to pro něj bude vítaná příležitost, aby se seznámil s obyvateli své farnosti a představil se jim. Je to moc příjemný pán, určitě s ním bude dobrá spolupráce,“ popsal Jan Bohačík, co všechno předcházelo slavnostnímu posvěcení kříže.

Protože tato slavnost má nejen náboženský rozměr, ale je také příležitostí pozvat do Bučávky pamětníky, historiky, rodáky i sousedy z okolních obcí, připravuje se pro všechny velká hostina, na které nebude chybět ani beran na rožni.

„Bučávka je osada roztažená podél silnice, a protože nemáme hospodu ani obchod, ti z horního konce nemají moc příležitostí popovídat si se sousedy z opačné strany a naopak. Nemusíme se samozřejmě scházet každý den, úplně stačí tak jednou nebo dvakrát do roka, abychom si popovídali, co je kde nového,“ řekl Jan Bohačík. A má pár tipů na to, co dělat dál.

„Obecní kaplička v Bučávce právě prochází rekonstrukcí, už je skoro hotová, stačí už jen dokončit interiér. Zeptám se historiků a pamětníků, zda se zde konala pouť nebo nějaká náboženská slavnost, kterou bychom mohli obnovit,“ prozradil své plány Jan Bohačík. Přemýšlí také o tom, že by mělo vzniknout občanské sdružení, které nápady na zvelebování Bučávky dokáže zpracovat do podoby projektu.