Město Krnov má podle názoru ministra zemědělství Petra Gandaloviče ochránit malá verze přehrady v Nových Heřminovech. Jeho návrh, který v pondělí schválila vláda, se v obci setkává s velkou vlnou nevole. Z obce s 286 obyvateli má zmizet 56 budov, z toho 24 obytných.

O práci a o dům může přijít Milan Dostál. Pracuje i žije právě v místech, která skončí pod vodou. Má šedesát hektarů polností, které obdělává. Je ale pouze nájemcem, a tak může o pozemky bez náhrady přijít. „Bydlíme přesně tam, kde má být voda. Co naděláme? Je to hrůza, ale pokud by nás dobře vyplatili, byli bychom alespoň z nejhoršího venku. Stejně nic nenaděláme,“ rezignovaně řekl Dostál.

O domov i místo k podnikání přijde osmatřicetiletý automechanik Milan Zelinka. „Bydlím zde od narození. Vedle stál náš dům, ten spadl při povodni v roce 1997. Rodiče se proto odstěhovali do sousedního Zátoru. Kam přesunu dílnu, nevím. Postavil jsem nový domek, ještě jedenáct let na něj budu splácet půjčku," řekl Deníku.

Desetiletí nerozhodnosti nejvyšších státních orgánů o stavbě přehrady mu přidělala nejednu vrásku. „Ty tlaky na mě působí strašně. Nevíme kam půjdeme, co bude a kolik peněz vlastně dostaneme. Co dají, dají, já už jinou možnost nemám. Prodej nemovitostí je nyní nemožný. Slibují nadstandard, ale co to bude. My odsud odejít nechtěli,“ vysvětlil Zelinka.

Autodílnu má přitom výhodně situovánu u hlavního tahu z Olomouce k polským hranicím. Vlastní i okolní pozemky. Nikoho neruší, nikdo neruší jej. „Takové místo už asi nenajdu. Začít od znova bych už nechtěl. Samota nám vyhovuje, proto tu jsme. Dříve jsem bydlel v Ostravě Dubině. Sice jsem jako automechanik vydělával víc, ale doma jsem zde. Je to teď hodně srdeční záležitost. Bojíme se také vyvlastnění,“ posteskl si Milan Zelinka.

V části Nových Heřminov, která musí ustoupit přehradě, bydlí a podniká také osmadvacetiletý Jan Oltyán se svou rodinou. Přijde o domek i pilu. „Nasypali jsme tu do toho peněz… No, plánovanou halu už stavět nebudu. Doufám, že nám to všechno patřičně zaplatí, i náklady na stěhování,“ řekl Jan Oltyán.

O stavbě si myslí své: „Nevím, jak těm dole podél toku vodní dílo pomůže. Podle mě jsou to vyhozené peníze.“ Jan Oltyán říká, že rozhodnutí o výstavbě již bylo každopádně potřeba. „Vymáčkli se sice, avšak špatným směrem. Přijdu o domek i pilu. Nadřeli jsme se tu. Pila se dá přesunout, ale kam? Potřebuji místo u cesty, nic odlehlého,“ vyjádřil se muž, jehož zákazníky jsou soukromníci i obyvatelé okolních obcí, ale třeba i Opavané.

„Když tu bude voda a přijde povodeň, hráz přeteče. Vloni v září se mi v toku u pozemku vzedmula voda. Stačí, když tři dny prší a jde to nahoru. Jsou tu výkyvy počasí, buď jsou povodně nebo sucho. Jako záchyt vody je přehrada dobrá, ale jako ochrana níže položených obcí ne,“ uvažoval Oltyán. Zátor podle jeho slov totiž smetla v roce 1997 voda tekoucí z Lichnova, ne z Nových Heřminov.

Zítra si v Deníku přečtete výhrady vůči tomu, jaký názor k přehradě zaujala Strana zelených.