Údržba stromů u cest je důležitá hlavně kvůli bezpečnosti lidí. Nezdravé lípy ohrožovaly donedávna chodce i řidiče a jejich vozidla ve Vrbně pod Pradědem, místní části Železná. Letos se je konečně podařilo pokácet a nahradit novými. Lípy u silnice nikdo desítky let neudržoval. „Stromy u Železné byly skutečně špatné, shnilé,“ potvrdila vrbenská starostka Helena Kudelová. Kolem silnice u Železné vysadili nově stromy mladé a zdravé. „Tentokrát ale už dál od cesty,“ doplnila starostka.

Silničáři bruntálského okresu po poradě s policisty a ochranáři ořezávají u cest takzvané výmlatky. „Ty, které zasahují do jízdního profilu komunikace,“ řekla policejní mluvčí Pavla Tušková. Výmladky jsou vlastně pně, které vyrůstají jakoby z pařezu. „Jde o spodní část kmene rostoucí u země,“ vysvětlil vedoucí technicko správního úseku bruntálských silničářů Jaromír Šimek. Silničáři je vysekávají do 31. března v rámci náhradních prací během zimního období, když sníh a mráz v dopravě tolik nesužuje.

Vysekávání a úpravy prováděli silničáři hned na několika místech. „V loňském roce jsme vytipovali nejméně třicet takových lokalit,“ informovala Pavla Tušková. Vyjmenovávat jednotlivá místa je zbytečné. „Ve zkratce jsou taková místa rozeseta na území celého okresu,“ uvedl silničář Jaromír Šimek. Některé stromy se musí vykácet, pokud jsou zasazeny mezi cestou a příkopem. „Toto místo označujeme jako nezpevněnou krajnici,“ sdělil Jaromír Šimek. Jsou úseky, kde stromy tvoří překážku v dopravě. „Mnohde kořenový systém poškozuje silnici,“ potvrdil Jaromír Šimek. Nově sázet je potřeba, ale již za silničním příkopem. „Zde pak mohou být vysazeny nové,“ konstatovala Pavla Tušková.

Případné kácení dřevin silničáři vždy projednávají v horské oblasti se zástupci Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Na zbytku území regionu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Tyto orgány rozhodují o kácení. Situací se zabývají z pohledu životního prostředí. Menší zřetel už ve svých zprávách berou na bezpečnost chodců, motoristů a jejich majetek. Přitom právě kácení zvyšuje bezpečnost na silnicích.