Stovky obcí, které vyvěšují hrábě na dopravní značky nebo na obecní úřad tímto způsobem podporují požadavky Sdružení místních samospráv ČR a takzvanou Druhou zlínskou výzvu. Hrábě v tomto pojetí symbolizují hrabivost velkých měst, centrálních úřadů, ministerstev a vlivných podnikatelů, kteří „shrabují" eurodotace na úkor venkova a malých obcí.
Zatímco Starostka Dívčího Hradu byla včera pracovně tak vytížená, že jí na hrábě nezbyl čas, na Obecním úřadě ve Slezských Rudolticích je starosta Mojmír Pargač nechal vyvěsit, byť jen krátce.
„Stejně jako další starostové, kteří tuto iniciativu podporují, dostal jsem také já mailem pokyny, jak ty hrábě máme správně vyvěsit. Tak se těch instrukcí držím," potvrdil Mojmír Pargač, podle kterého jsou hrabě pověšené na místě pro vlajku sice legrace a recese, ale s velmi vážným podtextem.
„Snažíme se tu komiku a serióznost akce vybalancovat. Je na vůli každého starosty, jak dlouho si nechá na úřadě vyvěšené hrábě místo vlajek. Organizátoři akce sice projevili smysl pro humor, ale podle mě bychom také měli brát v úvahu, že obecní úřad má být vnímán veřejností především jako solidní instituce, proto bychom neměli švejkovat s hráběmi moc dlouho," dodal starosta Pargač, který hrábě sice vyvěsil, ale jen krátce.
„Nemám problém iniciativu podpořit, protože požadavky obcí považuji za oprávněné, ale hned odpoledne hrábě zase sundám. Nelíbí se nám, že by se evropské peníze v letech 2014 až 2020 přerozdělovaly víc ve prospěch velkých měst na úkor rozvoje venkova," doplnil starosta Pargač, podle kterého by peníze EU měly směřovat hlavně do ekonomicky nejslabších regionů například na projekty obcí.