Většina provozovatelů skiareálů v Jeseníkách doufá, že jim počasí bude přát a budou moci zprovoznit sjezdovky již koncem prosince, záleží ale právě hlavně na teplotních podmínkách. Některé areály s příchodem studenějšího počasí již zasněžovat začaly.

„Ano, zasněžujeme. S vodou nemáme problémy, protože čerpáme z Bílé Opavy, chtěli bychom začít sezonu už kolem Vánoc, ale znáte to, většinou v tu dobu bývá obleva, tak je potom provoz trochu složitější, ale uvidíme, snad to půjde," svěřil se Jiří Sedlář, provozovatel areálu Sedlář v Karlově Studánce.

Podobně na tom je i areál ve Vrbně pod Pradědem. „Příští týden plánujeme navézt děla a zasněžovat začneme až začátkem prosince s tím, že bychom pak sezonu 26. prosince otevřeli," oznámila vedoucí areálu Maria-Nelly Fučelová Rozmanitová.

Skiareál Annaberg u Andělské Hory se prozatím kvůli konkurenci ke svým plánům nechtěl vyjadřovat.

Nová sněžná děla

Ve Skiareálu Kopřivná v Malé Morávce se rozhodli začít se zasněžováním od včerejšího večera pomocí čtyř nových sněžných děl s desetimetrovými rameny.

Toto vybavení má velikou výhodu pro zasněžování při hraničních teplotách. Pro kvalitní a co nejčistší vodu pořídili též retenční nádrž. Díky ní nebudou mít s nedostatkem sněhu problém.

Spojení areálů

Mezi novinky patří projekt Ski Aréna Karlov pod Pradědem, který vznikl spojením areálů Myšák, Karlovský expres a Kazmarka.

„Vytvořili jsme jedenáct kilometrů velký areál propojených tratí, stromy mezi sjezdovkami jsme vykáceli, prostory zasněžili a spojili rolbami. Takže pokud se zákazníkům bude chtít vyzkoušet jinou sjezdovku, nemusí si při přejezdu ani vyzout lyže," sdělil provozovatel areálu Jaroslav Lukeš.

„Jelikož byly v posledních čtrnácti dnech konečně nějaké větší srážky, tak se hladina řeky Moravice dostala do normálu a můžeme z ní čerpat vodu pro vytváření sněhu. Máme to povoleno od Městského úřadu v Rýmařově, který zároveň koordinuje spoustu věcí v tomto projektu," dodal Lukeš.

U sjezdovek vzniklo nové zázemí v podobě skibarů a na Kazmarce i nová lyžařská školka.

Miriam Opletalová