Jako mladík nastoupil do učení k fotografovi Robertu Rotterovi z Bruntálu. Učňovskopu zkoušku vykonal v roce 1901. Svou kariéru zakázkového fotografa Koppitz začínal v malých ateliérech v v Opavě a v Brně. V roce 1912 se rozhodl doplnit si vzdělání ve Vídni. Začal se věnovat volné tvorbě. Fotil významné vídeňské památky a náladové krajiny. Pak začal vytvářet inscenované skupinové akty, které vycházely z vídeňské secese. Inspiroval se obrazy Gustava Klimta. Tehdy se jeho pracivitost potkala se smyslem pro harmonii a kompozici.

Široká Niva leží v údolí řeky Opavy. Je obklopená lesy, pastvinami a půvabnou přírodou.
Betonový bunkr převrátila povodeň, rarita Široké Nivy dnes zarůstá bioodpadem

Za první světové války sloužil v rakouské armádě jako průzkumný letec - fotograf. Fotil také geometrické linie letadel, vojáky i vesničany v dobových krojích. Koppitzovy fotografie jsou nejen dobovým dokumentem, ale jsou také plné emocí a dramatických nálad. Využíval slunce, mraky a mlhu podobným způsobem jako impresionisté. V české fotografické tvorbě byl Koppitzovi nejblíž František Drtikol.

Je zvláštní, že jméno fotografa Rudolfa Koppitze nebývá uvedeno v encyklopedii českých fotografů a umělců. Koppitz byl vnímán jako konzervativní rakouský tvůrce. Dnes patří Koppitz mezi znovu objevované a nově definované rakouských umělce českého původu. Jeho první výstavu v České republice v roce 2013 uspořádala Moravská galerie v Brně - viz fotogalerie níže.

Zaniklý hřbitov ve Skrbovicích u Široké Nivy chtějí obnovit dobrovolníci. Nyní v létě hřbitov zarostl vysokou travou. Na snímku ukazuje na zbytky hřbitova širokonivská starostka Alena Mátéová.
Předkové slavného fotografa jsou pohřbeni v Široké Nivě

„Sto padesát fotografií zastupuje různá tvůrčí období. Kromě slavných aktů, k nimž patří především Studie pohybu, jsou zde fotografie krajiny či letecké snímky, které Koppitz pořídil jako průzkumný fotograf za 1. světové války,“ představila první Koppitzovu výstavu v Česku její autorka Monika Faberová.

Na výstavě v Brně nechyběl ani Koppitzův nejznámější aktem „Studie pohybu“ z roku 1925. „Už za jeho života se dobře prodávala a v Rakousku získala řadu ocenění. Svou estetickou propracovaností a zádumčivou náladou vystihla tehdejší společenskou atmosféru,“ představila ji Monika Faberová.