Jak vlastně závod v eskymování probíhá? Vodák musí mít po outdoor sezoně své plavidlo řádně vyčištěné, aby s ním mohl do krytého bazénu. Po rozcvičce na suchu se nasouká do neoprenové manžety, odborně zvané špricdeky, usadí se v kajaku či kánoi a okraje manžety zahákne o límec lodi, aby mu dovnitř neteklo.
Nos si ze stejného důvodu sepne skřipcem, popadne pádlo a pak už jen válí sudy. Chvíli je na hladině vodák, chvíli dno lodi. Ti nejlepší borci dokážou natočit kolem čtrnácti eskymáckých obratů za půl minuty. Točení eskymáků na čas je ale pouze jedna z disciplín. Borce čeká i kombinace pádlování na rychlost na trati se třemi povinnými obraty.
„Eskymácký obrat byl původně záchranný manévr. Umět tyto obraty je důležité při závodech na divoké vodě, kde nesmíte opustit loď. Když se převrátí dnem vzhůru, musíte se rychle dostat zase na hladinu a pokračovat," řekl hlavní organizátor závodu Bob Šárka, který v kategorii veteránů v Krnově natočil čtrnáct obratů, ale stačilo mu to jen na třetí místo. Na druhém místě před ním byl Jiří Lubojacký z krnovského Outdoor klubu s patnácti obraty za půl minuty. Jeho syn Nikola Lubojacký předvedl v juniorské kategorii neuvěřitelných šestnáct obratů a vyhrál zlato.
Kategorii žen vyhrála favorizovaná Veronika Holubová, která pořádá soutěže v eskymování v brněnském bazénu. Ta v Krnově předvedla dvanáct obratů za půl minuty. Ve hře bylo opravdu hodně: postup na mistrovství republiky v eskymování mezi českou vodáckou elitu.
„První půlku obratu, tedy směrem dolů, to umějí všichni, ale směrem nahoru je to podstatně horší. Pud sebezáchovy totiž člověka nutí strkat nad hladinu nejprve hlavu, aby se mohl nadechnout, ale to je špatně. Kvůli těžišti nejprve musí jít nahoru tělo a hlava až nakonec," vysvětloval jeden z borců divákům svůj fígl, jak se opřít pádlem o hladinu a ve správný okamžik škubnout boky.