„Během dvou měsíců, prosince a ledna, se nám na škole celkem sešlo 368 kusů starých vyřazených autolékárniček a v pátek 4. února jsme veškerý nasbíraný a roztříděný zdravotnický materiál předali Tomášovi Sedlákovi, který jej osobně odvezl do Lipníka nad Bečvou,“ řekla koordinátorka školního parlamentu základní školy na Dvořákově okruhu v Krnově Martina Kopecká.

Nejvíc lékárniček nasbírali páťáci

„Nejúspěšnější třídou této akce byli žáci páté třídy, kterým se povedlo do školy donést šestačtyřicet kusů, tedy skoro polovinu celkového počtu nasbíraných autolékárniček na škole.

Velmi mile nás také překvapila soukromá iniciativa Táni Heinzové, ředitelky Městské knihovny v Luhačovicích, která po náhodné informaci o naší akci uspořádala sbírku v knihovně. Během týdne se jí povedlo nasbírat devatenáct kusů starých autolékárniček a dokonce nám je do Krnova přivezla osobně,“ řekla Martina Kopecká.

Sbírat pomáhala i mateřská školka

Sbírka starých autolékárniček nebyla lhostejná ani Mateřské škole na Hlubčické ulici v Krnově. „Školka se do akce zapojila díky Soni Houserové, která oslovila rodiče dětí. Společnými silami se jim podařilo nasbírat celkem sedmnáct kusů,“ prozradila Martina Kopecká.

Na konečném čísle 368 nasbíraných autolékárniček se podíleli nejen žáci s rodiči školy na krnovském Dvořákově okruhu, krnovské firmy, anonymní dárci z řad občanů Krnova a okolí, ale také dvě základní školy bruntálského okresu, ZŠ Zátor a ZŠ Osoblaha.

„Učitelka Hana Šamajová, která na Základní škole v Zátoru sbírku zorganizovala, nám osobně za celou školu přivezla dvaapadesát kusů autolékárniček. Na Základní škole v Osoblaze, kde se nakonec povedlo shromáždit šestadevadesát kusů, se organizace sbírky autolékárniček chopili žáci školního parlamentu pod vedením paní učitelky Jany Kolbeové.

Díky tomu, že velká část lidí nezůstala lhostejná a mnozí z nich přispěli svou starou autolékárničkou do humanitární sbírky na pomoc africkému zdravotnictví, podařilo se nasbírat zdravotnický materiál zhruba za čtyři sta tisíc korun.