Firma Smolo informovala kraj i dotčené obce o svém záměru vybudovat v oblasti hornobenešovské skládky zařízení, které dokáže likvidovat komunální odpad technologií plazmového zplyňování. Bruntálští radní se obávají především obrovské kapacity tohoto zařízení 360 tisíc tun za rok.

Pro srovnání: celý Moravskoslezský kraj ročně vyprodukuje sotva 300 tisíc tun směsného komunálního odpadu, takže pravděpodobně bude nutné do Horního Benešova dovážet odpad i ze sousedních krajů. Kvůli poddolovanému území je na Hornobenešovsku zrušena železniční doprava, takže kamiony s odpadem mohou způsobit dopravní kolaps na silnicích.

Policejní akce Speed marathon (měření rychlosti) v městské části Vřesina, 3. dubna 2019 v Ostravě.
Radary v akci: policistům neunikl ani "coural“. Přes Vřesinu jel pětadvacítkou

„Existence zařízení s takovou kapacitou v naší oblasti je pro nás nepřípustná. Chceme do procesu vstoupit, chceme mít všechny informace o něčem, co může výhledově zásadně ovlivnit život nejen v Bruntále, ale i v obcích celého regionu,“ řekl starosta Bruntálu Petr Rys.

Vzhledem k tomu, že s plazmatickým spalováním odpadu nejsou v Česku zkušenosti, jsou zástupci Bruntálu znepokojeni nedostatečnými referencemi o vlivu na zdraví obyvatel, na ovzduší, vodu či půdu. Město Bruntál požaduje víc informací o nové technologii.

Bydlení v podnájmu - Ilustrační foto
Pronájmy bytů? Na trhu se rozšiřují spíše podnájmy, i kvůli neplatičům

Negativně se k projektu staví i ekologické organizace. „Obří spalovna s přemrštěnou kapacitou 360 tisíc tun za rok by se stala jedním z největších zařízení s plazmovou technologií na světě. Odpad by se tedy musel vozit i z jiných krajů,“ upozorňuje organizace Arnika s tím, že kromě odpadu potřebuje zařízení i další suroviny. Spotřebuje desítky tisíc tun vápence a koksu, které firma Smolo má dovážet z velkých vzdáleností. Podle Arniky spalovna spotřebuje víc energie, než kolik vyrobí.

Podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) je likvidace odpadů za využití plazmových technologií zajímavá inovace.

Oběžné kolo, které na Dlouhých stráních před lety dosloužilo a dnes před vstupem do podzemí vítá exkurze, v modrém odstínu.
Dlouhé Stráně svítily modře pro autisty. Veřejnost může pomoci pohybem

„Plazmové zplyňování by jistě bylo velmi zajímavým doplněním systému nakládání s odpady v kraji, pochybnost však vyvolávají téměř nulové reference ve světě pro využití této technologie na zpracování směsného komunálního odpadu. Bez potřebných referencí nelze vyloučit možná rizika provozu,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal: „Jsme důrazně proti tomu, aby se k nám do kraje vozil k odstranění cizí odpad.“

Slavnostní zahájení provozu nové magnetické rezonance v SZZ Krnov si nenechal ujít hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Hejtmanovi křuplo v zádech, tak šel na magnetickou rezonanci