Nové lyžařské středisko v Koutech nad Desnou na šumperské straně Jeseníků se pyšní především šestisedačkovou lanovkou s kapacitou 3200 osob za hodinu. Skiareál nabízí čtyři sjezdovky, z toho dvě mají délku přes dva kilometry.

Horní stanice lanovky je ve výšce jedenáct set metrů nad mořem, všechny sjezdovky jsou vybaveny navíc zasněžovací technikou. Ve středisku návštěvníci najdou dětský park, pojízdný pás, snowpark, běžecké trasy, restaurace, prodejnu, půjčovnu, servis, testcentrum lyží a snowboardů, lyžařskou školu. Skipas na jeden den pro dospělé stojí 630 korun, pro juniory 490 a pro děti 340 korun.

Investorům trvalo sedm let, než vyřídili všechna potřebná povolení a absolvovali administrativní proces schvalování. Projekt areálu počítá s rozšířením v dalších letech, mají zde se zde vybudovat tři lanové dráhy a čtyři lyžařské vleky o celkové přepravní kapacitě téměř 12 tisíc osob za hodinu a veškeré s lyžováním související infrastruktury.

Pro lyžaře na bruntálské straně Jeseníků se nabízí osvědčené sjezdovky především v Malé Morávce a na Ovčárně. Ve Skicentru Malá Morávka–Karlov určitě potěší všechny návštěvníky, že zde naleznou bezplatné parkování. Veškerá parkoviště, která vlastní obec, budou zdarma. Ceny jízdného zůstávají na loňských cenách, za celodenní skipas by člověk neměl dát více než čtyři sta korun a děti tři sta třicet. Na Kopřivné v Malé Morávce chystají provozovatelé výstavbu lanové dráhy, projekt ale museli odložit na příští rok.

Obec Malá Morávka získala dotace na běžecké tratě, běžkaři by se zde ale měli dočkat především lepší orientace, která je ze střediska přivede na nástupní místo na běžkařské tratě.

Sázkou na jistotu je nejvýše položené lyžařské středisko v České republice, a to Sportovní centrum Figura na Ovčárně s osmi sjezdovkami. Při dostatku sněhu ale najdou návštěvníci vleky ve Vrbně pod Pradědem, v Andělské Hoře a dalších podhorských obcích. Jediná sedačková lanovka na Bruntálsku je ve skiareálu Avalanche u Dolní Moravice.