„O tom, že bychom u nás vybudovali rozhlednu, jsme přemýšleli dlouho. Nechtěli jsme ale nic uspěchat. Dávali jsme si dohromady naše představy, kde by mohla stát a jak by měla vypadat," vysvětlil starosta Holčovic Pavel Šprinz.

Po dlouhém zvažování nakonec zvítězil nápad inspirovat se dnes již neexistující rozhlednou, která dlouhá léta stávala na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku. Na přípravě projektové dokumentace obec spolupracovala s architektkou Danielou Chrzovou a vycházela přitom z informací, které jim poskytla obec Nové Město pod Smrkem, v jejímž katastru původní vyhlídková věž stála.

Dřevěnou stavbu se zastupitelé rozhodli umístit na romantické místo na Moravském kopci. Výběrové řízení vyhrál místní tesař Václav Moravčík. „Byli jsme rádi, že vyhrál právě místní řemeslník. Musela pracovat v nepříznivých povětrnostních podmínkách a za celou stavbu sklízel obdiv nejen návštěvníků, ale i lidí od fochu. Na stavbu bylo použito dřevo výhradně z místních lesů," dodal starosta Šprinz.

Vedení obce se podařilo získat i dotaci ve výši sedmi set padesáti tisíc korun, takže obec ze svého doplácela necelou polovinu nákladů, které činily 1,2 milionu. Z rozhledny je za jasného počasí krásný výhled do okolní krajiny a nová stavba láká místní i turisty ze širokého okolí.

„Přijeli jsme sem poprvé a musím říct, že je to tady moc pěkně. Dokonce je odsud vidět i na Praděd. Byli jsme i na jiných rozhlednách, které jsou poblíž, ale tahle je svou stavbou opravdu výjimečná," řekla při návštěvě nové rozhledny Michaela Hrbáčková z Krnova. „Než jsem vyrazil k rozhledně, raději jsem se připravoval na horší variantu, že tam najdu jen nějaký trochu větší posed.

Teď jsem ale z naší rozhledny nadšený. Na severní straně jsou sice nějaké stromy, ale výhled do kraje to nijak nezakrývá. Nejkrásnější je výhled směrem na Praděd."

Rozhledna Na Skalce Nadmořská výška: 780 m. n. m.
Výška: 20 metrů
Otevřená: celoročně
Vstupné: zdarma
Náklady: 1,2 milionu korun

Jan Pirkl