VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší knihovna je v Krnově

Městská knihovna v Krnově se stala nejlepší knihovnou našeho kraje. Titul Knihovnická K2 získala v soutěži Knihovna Moravskoslezského kraje 2015 za přínos v rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Ocenění převzal ředitel krnovské knihovny Petr Cestr na krajském úřadu v Ostravě ve středu 7. října.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Krnovská knihovna pod vedením ředitele Petra Cestra se stala jednou z nejmodernějších v kraji a nabízí řadu nových služeb.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Krnovská knihovna má vstřícný přístup k uživatelům, nabízí nadstandardní služby, a to i pro znevýhodněné klienty, zavádí nejmodernější technologie a svými službami předčí jiné.

Porotci soutěže Knihovna Moravskoslezského kraje 2015 ocenili přednosti krnovské knihovny titulem Knihovnická K2. Cena byla letos udělena poprvé. Součástí ocenění byl diplom s šekem na padesát tisíc korun.

„Ocenění je výsledkem práce celého kolektivu lidí, kteří mají svou práci rádi, a je to na ní tudíž vidět. Rozsah činností a služeb, které naše knihovna nabízí, je mnohem širší. Stále více se snažíme do knihovny dostat děti, 
a odlákat je tak od počítačů a mobilů. Každé krnovské dítě díky škole naší knihovnou projde, my jim připravíme zábavný program a je pak na nich a na rodičích, jestli čtenářem zůstanou," uvedl ředitel oceněné Městské knihovny v Krnově Petr Cestr.

Jeho slova potvrzuje ředitel základní školy na Janáčkově náměstí v Krnově Karel Handlíř. „Spolupráce s knihovnou je výborná, naše děti navštěvují zejména pobočku v Jiráskově ulici, která je poblíž naší školy. Naši žáčci dochází do knihovny na různé tematické besedy, prvňáčci jsou v knihovně pasováni na čtenáře, druháčci se učí o různých zvycích," pochválil krnovskou knihovnu Karel Handlíř.

Mimořádný přínos

„Smyslem této ceny je motivovat aktivní knihovníky a podpořit činnost veřejných knihoven. Knihovny mají velký podíl na rozvoji vzdělávání a kultury. Proto bude kraj každoročně vyzdvihovat jejich význam a oceňovat mimořádný přínos jednotlivců v tomto oboru," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu Svatomír Recman.

Soutěž je součástí loni přijaté koncepce knihovnictví do roku 2020, podle které má být každý lichý rok oceněna nejlepší knihovna v kraji a v sudém roce nejlepší knihovnice nebo knihovník. Do soutěže se letos přihlásilo deset knihoven.

Součástí slavnostního dopoledne byl křest sborníku Knihovna pro všechny. Sborník obsahuje příspěvky ze stejnojmenného semináře, který se za finanční podpory Moravskoslezského kraje konal v květnu v Městské knihovně v Havířově.

Pobočka knihovny slaví pětačtyřicet let

Pobočka Městské knihovny v Krnově v Jiráskově ulici si v těchto dnech připomíná 45. výročí otevření.

První čtenáře uvítala tato pobočka krnovské městské knihovny 6. října 1970, a to v pronajatých prostorách budovy stavebního bytového družstva v ulici Gorkého. V roce 1994 se pak přestěhovala do areálu mateřské školy v Jiráskově ulici, kde sídlí dodnes.

„Velkou zásluhu na vzniku pobočky měla tehdejší ředitelka Městské knihovny Krnov Marie Deuserová, která zde i po odchodu do důchodu pracovala nepřetržitě až do svých 75 let," připomněla knihovnice Naďa Lhoťanová.

Knihovna v Jiráskově ulici dnes nabízí čtenářům všech věkových kategorií atraktivní výběr domácích i zahraničních titulů knih a časopisů. „Pořádáme také besedy a knihovnické lekce zejména pro mateřské a základní školy z blízkého okolí nebo pro seniory z domova pro seniory.

Aktuálně se pobočka Jiráskova může pochlubit 350 registrovanými čtenáři, kteří od počátku letošního roku uskutečnili neuvěřitelných 28 tisíc výpůjček," doplnila Božena Čepová, knihovnice z pobočky Jiráskova.

Týden knihoven v našem regionuMinulý týden proběhl celostátní Týden knihoven, na čtenáře v knihovnách v Bruntále, Rýmařově, ve Vrbně pod Pradědem, v Horním Benešově či Krnově čekal kromě knih k zapůjčení i bonus navíc v podobě nejrůznějších akcí.

V Městské knihovně v Rýmařově například majitelé chytrých telefonů sbírali QR kódy, za odměnu si mohli zdarma stáhnout e-knihu. Prvních deset nejrychlejších hledačů ještě získalo poukaz na volný vstup do kina. Pro dlužníky byla vyhlášena 
v rýmařovské knihovně čtenářská amnestie a noví čtenáři měli přihlášení zdarma. V knihovně ve Vrbně pod Pradědem připravili pro čtenáře mimo jiné burzu knih a besedu s cestovatelem.

Městská knihovna v Bruntále pořádala jednak akce pro veřejnost a jednak akce pro školy. „Děti, které vyhrály soutěž Poznej partnerské město Štúrovo, jedou na zájezd do Městské knihovny Štúrovo a pro žáky jsme připravili workshop tvůrčího psaní Jiřího Fixla," uvedla ředitelka bruntálské knihovny Hana Polcarová. Čtenáři se mohli podívat na výstavu Československo a Česko na mapových pohlednicích.

Knihovna žije pestrým programem

Knihovna v Horním Benešově je ideální místo nejen pro půjčování knih, ale i pro pořádání výstav a dalších kulturních akcí.

Knihovna v Horním Benešově je ideální místo nejen pro půjčování knih, ale i pro pořádání výstav a dalších kulturních akcí. foto: Karel Janeček

Informační centrum a městská knihovna v Horním Benešově si pro Týden knihoven připravila pestrý program. Čtenáři se mohli těšit nejen na hudební vystoupení, ale také třeba na výtvarnou výstavu.V úterý 6. října proběhla v galerii infocentra a knihovny vernisáž výstavy kreseb a maleb Miroslavy Chmelařové a Taťány Dumonceau.

Taťána Dumenceau (ruská rodačka) představila svého hosta – svou přítelkyni Olgu žijící v Rusku. Společně zahrály tři tradiční ruské skladby na piáno.

Vernisáže se zúčastnilo přes šedesát návštěvníků, kteří mohli ochutnat víno a přichystané občerstvení. „Kdo o tuto vernisáž přišel, nemusí být zklamaný, jelikož výstava potrvá do 30. listopadu," uklidňuje veřejnost vedoucí infocentra a knihovny Veronika Hudečková.

O den později byl připraven program pro mladší čtenáře a jejich rodiče. Ti si vyzkoušeli tvorbu malého papírového dráčka, výrobu stojánku na psací potřeby a zdobení kelímku na tužky. Vytvářeli také roztomilé želvičky z použitých PET lahví a papíru. Ti nejmenší si mohli vymalovat podzimní omalovánky.

Bylo vytvořeno sedm stanovišť. Na jednoho organizátora vyšlo pět až šest dětí, ty se prostřídaly na všech stanovištích. „Akce se velice vydařila. Bylo moc příjemné pozorovat děti i rodiče při společném tvoření," pochválila účast téměř čtyřicítky dětí Veronika Hudečková.

Poslední připravenou akcí byl páteční koncert žáků Základní umělecké školy Václava Kálika v Opavě. Návštěvníkům knihovny se představilo kytarové duo Klára Pechková a Eliška Jelínková, vítězky krajské soutěže ZUŠ, mezinárodní soutěže Karel Ditters a hudební klasicismus a národní soutěže Hradecké guitarreando. Zazpívala i Zdeňka Kotková, kterou doprovázela na kytaru Lenka Lebedová.

Gabriela Mathiasová, Dalibor Otáhal, Martin Hon

Autor: Redakce

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2446 - Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací(25 000 Kč)

Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací poradce (Smlouva o spolupráci). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zaměstnanecká dohoda a smlouva o spolupráci, SŠ, i abs., , Náplň práce - poskytování pojišťovacího poradenství pro stávající a potencionální klienty., Poskytujeme- vstupní odborné zaškolení a vedení, propracovaný systém odborného vzdělávání a kariérní růst, možnost seberealizace; po zaškolení registrace u ČNB, Požadujeme - SŠ vzdělání s maturitou, praxi na obchodní pozici komunikační a organizační schopnosti, pro klientský přístup, příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, ochotu dále se vzdělávat, uživatelskou znalost práce na PC, řidičský průkaz sk.B, Podpora na nákup výpočetní techniky, registrace u ČNB, finanční motivační program pro nováčky, finanční počáteční podpora pro začátečníky, kvartální odměny, slevy na firemní produkty., Hlásit se na e - mail petr.svoboda@obchod.csobpoj.cz nebo v pracovních dnech od 10:00-15:00 na tel. č. 608 533 605 popřípadě osobně na pobočce Bruntál každé úterý od 14:00-16:00 h., Z : 25.4.2017 A : 19.7.2017 A : 25.9.2017, A : 27.10.2017 A : 20.11.2017 A : 16.1.2018, A : 20.2.2018. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a. s., člen holdingu čsob, Zámecké nám., č.p. 3, 792 01 Bruntál 1. Informace: Petr Svoboda, +420 608 533 605.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka(9 150 Kč)

Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno p/P, Jesenická 1, Praxe v oboru vítána, možnost i bez vyučení, spolehlivost, komunikativnost, pracovitost, příjemné vystupování, zájem učit se novým věcem, bezúhonný., Hlásit se na tel. č. 739 425 186 / po - pá vždy od 10.00 do 17.00 hodin /., Z : 20.2.2018. Pracoviště: Irena husvéthová - pracoviště, Jesenická, č.p. 575, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jiří Husvéth, +420 739 425 186.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství(100 Kč)

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista v rostlinné výrobě - ošetřovatel skotu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Zemědělské středisko Roudno, Požadujeme řidičský průkaz skupiny T. , Po zapracování je možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail : farma@agroforest.cz nebo na tel. č. 724 444 799, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Agroforest, s.r.o. - pracoviště roudno, 792 01 Bruntál 1. Informace: Martina Mýlková, +420 724 444 799.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč(20 000 Kč)

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Mnichov 236, svářečský průkaz CO2, znalost čtení výkresové dokumentace, samostatnost, flexibilita., Hlásit se na e - mail : Bara.hradilova@kamensky.cz nebo na tel. č. 777 726 023, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Kamenský - stavby a konstrukce s.r.o., 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Barbora Hradilová, +420 777 726 023.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výstava grafik Malgorzaty Stanielewicz a Josefa Odrášky ve Flemmichově vile

Výstava zvětšenin
13

Zvětšeniny ukázaly dávný Krnov

Běžkaři v Jeseníkách mají lepší stopu. Podívejte se na rolbu v akci

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Údržbu běžkařských stop na hlavní lyžařské magistrále v Jeseníkách má od letošní sezony na starost jediný spolek. Lidé si změnu pochvalují, podle nich jsou trasy v lepším stavu než dříve.

Raškovka, hitovka olympiády, je v Ostravě vyprodaná

Chcete červeno-modro-bílou čepici Raškovku? V Ostravě máte smůlu! Repliku čepice, kterou nosil Olympijský vítěz ve skoku na lyžích Jiří Raška, je vyprodaná, a to olympiáda ještě nekončí. Vedle této populární relikvie už neseženete ani šály a rukavice.

ON-LINE s ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou

O pivu, vodě, hospodách i Jeseníkách můžete diskutovat se zkušeným pivovarníkem a ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou.

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT