VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší knihovna je v Krnově

Městská knihovna v Krnově se stala nejlepší knihovnou našeho kraje. Titul Knihovnická K2 získala v soutěži Knihovna Moravskoslezského kraje 2015 za přínos v rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Ocenění převzal ředitel krnovské knihovny Petr Cestr na krajském úřadu v Ostravě ve středu 7. října.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Krnovská knihovna pod vedením ředitele Petra Cestra se stala jednou z nejmodernějších v kraji a nabízí řadu nových služeb.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Krnovská knihovna má vstřícný přístup k uživatelům, nabízí nadstandardní služby, a to i pro znevýhodněné klienty, zavádí nejmodernější technologie a svými službami předčí jiné.

Porotci soutěže Knihovna Moravskoslezského kraje 2015 ocenili přednosti krnovské knihovny titulem Knihovnická K2. Cena byla letos udělena poprvé. Součástí ocenění byl diplom s šekem na padesát tisíc korun.

„Ocenění je výsledkem práce celého kolektivu lidí, kteří mají svou práci rádi, a je to na ní tudíž vidět. Rozsah činností a služeb, které naše knihovna nabízí, je mnohem širší. Stále více se snažíme do knihovny dostat děti, 
a odlákat je tak od počítačů a mobilů. Každé krnovské dítě díky škole naší knihovnou projde, my jim připravíme zábavný program a je pak na nich a na rodičích, jestli čtenářem zůstanou," uvedl ředitel oceněné Městské knihovny v Krnově Petr Cestr.

Jeho slova potvrzuje ředitel základní školy na Janáčkově náměstí v Krnově Karel Handlíř. „Spolupráce s knihovnou je výborná, naše děti navštěvují zejména pobočku v Jiráskově ulici, která je poblíž naší školy. Naši žáčci dochází do knihovny na různé tematické besedy, prvňáčci jsou v knihovně pasováni na čtenáře, druháčci se učí o různých zvycích," pochválil krnovskou knihovnu Karel Handlíř.

Mimořádný přínos

„Smyslem této ceny je motivovat aktivní knihovníky a podpořit činnost veřejných knihoven. Knihovny mají velký podíl na rozvoji vzdělávání a kultury. Proto bude kraj každoročně vyzdvihovat jejich význam a oceňovat mimořádný přínos jednotlivců v tomto oboru," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu Svatomír Recman.

Soutěž je součástí loni přijaté koncepce knihovnictví do roku 2020, podle které má být každý lichý rok oceněna nejlepší knihovna v kraji a v sudém roce nejlepší knihovnice nebo knihovník. Do soutěže se letos přihlásilo deset knihoven.

Součástí slavnostního dopoledne byl křest sborníku Knihovna pro všechny. Sborník obsahuje příspěvky ze stejnojmenného semináře, který se za finanční podpory Moravskoslezského kraje konal v květnu v Městské knihovně v Havířově.

Pobočka knihovny slaví pětačtyřicet let

Pobočka Městské knihovny v Krnově v Jiráskově ulici si v těchto dnech připomíná 45. výročí otevření.

První čtenáře uvítala tato pobočka krnovské městské knihovny 6. října 1970, a to v pronajatých prostorách budovy stavebního bytového družstva v ulici Gorkého. V roce 1994 se pak přestěhovala do areálu mateřské školy v Jiráskově ulici, kde sídlí dodnes.

„Velkou zásluhu na vzniku pobočky měla tehdejší ředitelka Městské knihovny Krnov Marie Deuserová, která zde i po odchodu do důchodu pracovala nepřetržitě až do svých 75 let," připomněla knihovnice Naďa Lhoťanová.

Knihovna v Jiráskově ulici dnes nabízí čtenářům všech věkových kategorií atraktivní výběr domácích i zahraničních titulů knih a časopisů. „Pořádáme také besedy a knihovnické lekce zejména pro mateřské a základní školy z blízkého okolí nebo pro seniory z domova pro seniory.

Aktuálně se pobočka Jiráskova může pochlubit 350 registrovanými čtenáři, kteří od počátku letošního roku uskutečnili neuvěřitelných 28 tisíc výpůjček," doplnila Božena Čepová, knihovnice z pobočky Jiráskova.

Týden knihoven v našem regionuMinulý týden proběhl celostátní Týden knihoven, na čtenáře v knihovnách v Bruntále, Rýmařově, ve Vrbně pod Pradědem, v Horním Benešově či Krnově čekal kromě knih k zapůjčení i bonus navíc v podobě nejrůznějších akcí.

V Městské knihovně v Rýmařově například majitelé chytrých telefonů sbírali QR kódy, za odměnu si mohli zdarma stáhnout e-knihu. Prvních deset nejrychlejších hledačů ještě získalo poukaz na volný vstup do kina. Pro dlužníky byla vyhlášena 
v rýmařovské knihovně čtenářská amnestie a noví čtenáři měli přihlášení zdarma. V knihovně ve Vrbně pod Pradědem připravili pro čtenáře mimo jiné burzu knih a besedu s cestovatelem.

Městská knihovna v Bruntále pořádala jednak akce pro veřejnost a jednak akce pro školy. „Děti, které vyhrály soutěž Poznej partnerské město Štúrovo, jedou na zájezd do Městské knihovny Štúrovo a pro žáky jsme připravili workshop tvůrčího psaní Jiřího Fixla," uvedla ředitelka bruntálské knihovny Hana Polcarová. Čtenáři se mohli podívat na výstavu Československo a Česko na mapových pohlednicích.

Knihovna žije pestrým programem

Knihovna v Horním Benešově je ideální místo nejen pro půjčování knih, ale i pro pořádání výstav a dalších kulturních akcí.

Knihovna v Horním Benešově je ideální místo nejen pro půjčování knih, ale i pro pořádání výstav a dalších kulturních akcí. foto: Karel Janeček

Informační centrum a městská knihovna v Horním Benešově si pro Týden knihoven připravila pestrý program. Čtenáři se mohli těšit nejen na hudební vystoupení, ale také třeba na výtvarnou výstavu.V úterý 6. října proběhla v galerii infocentra a knihovny vernisáž výstavy kreseb a maleb Miroslavy Chmelařové a Taťány Dumonceau.

Taťána Dumenceau (ruská rodačka) představila svého hosta – svou přítelkyni Olgu žijící v Rusku. Společně zahrály tři tradiční ruské skladby na piáno.

Vernisáže se zúčastnilo přes šedesát návštěvníků, kteří mohli ochutnat víno a přichystané občerstvení. „Kdo o tuto vernisáž přišel, nemusí být zklamaný, jelikož výstava potrvá do 30. listopadu," uklidňuje veřejnost vedoucí infocentra a knihovny Veronika Hudečková.

O den později byl připraven program pro mladší čtenáře a jejich rodiče. Ti si vyzkoušeli tvorbu malého papírového dráčka, výrobu stojánku na psací potřeby a zdobení kelímku na tužky. Vytvářeli také roztomilé želvičky z použitých PET lahví a papíru. Ti nejmenší si mohli vymalovat podzimní omalovánky.

Bylo vytvořeno sedm stanovišť. Na jednoho organizátora vyšlo pět až šest dětí, ty se prostřídaly na všech stanovištích. „Akce se velice vydařila. Bylo moc příjemné pozorovat děti i rodiče při společném tvoření," pochválila účast téměř čtyřicítky dětí Veronika Hudečková.

Poslední připravenou akcí byl páteční koncert žáků Základní umělecké školy Václava Kálika v Opavě. Návštěvníkům knihovny se představilo kytarové duo Klára Pechková a Eliška Jelínková, vítězky krajské soutěže ZUŠ, mezinárodní soutěže Karel Ditters a hudební klasicismus a národní soutěže Hradecké guitarreando. Zazpívala i Zdeňka Kotková, kterou doprovázela na kytaru Lenka Lebedová.

Gabriela Mathiasová, Dalibor Otáhal, Martin Hon

Autor: Redakce

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 100 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Horizontář CNC - obráběč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Velká Štáhle 92, vhodné pro absolventy škol technického směru, možnost zaučení, náborový příspěvek 10 000,- Kč,, znalost čtení technických výkresů, samostatnost, spolehlivost, hlásit se na e - mail : roman.kocirik@metalplast.cz nebo na tel. č. 603 962 972, Z : 23.9.2016 A : 23.5.2018. Pracoviště: Metalplast lipník n. b. a.s. - provozovna strojírna stelon břidličná, 793 51 Břidličná. Informace: Roman Kočiřík, +420 603 962 972.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka MŠ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Okružní 1782/23, -požadujeme střední pedagogickou školu, speciální pedagogika pro předškolní věk, -výhodou je kurz logopedického asistenta, Hlásit se na tel. č. 601 369 797 vždy od 10:00-13:00, Z : 16.5.2018. Pracoviště: Mateřská škola bruntál, okružní 23, Okružní, č.p. 1782, 792 01 Bruntál 1. Informace: Iva Orságová, +420 601 369 797.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 19 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, pomocný zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : stavby v okrese Bruntál a Olomouc, praxe v oboru výhodou, ŘP sk. B výhodou, hlásit se na tel. č. 702 451 958 a domluvit si schůzku., Z : 21.3.2018. Pracoviště: Miroslav horvát, 792 01 Bruntál 1. Informace: Miroslav Horvát, +420 702 451 958.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 6 750 Kč

Stavební údržbáři budov Údržbář budov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6750 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Horní Benešov, Jen pro OZP ! bezúhonnost, samostatnost, flexibilita, manuální zručnost, hlásit se na tel. č. 732 409 387 / Po - Pá vždy od 8.00 do 16.00 hodin /., Z : 23.5.2018. Pracoviště: Lefox, s.r.o. - pracoviště horní benešov, 793 12 Horní Benešov. Informace: Ondrušková, +420 732 409 387.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
36

Dlouhé stráně čekají velké opravy, za více než 200 milionů

Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
15

Utopený jeřáb z Dlouhých strání vytáhnou v létě. Okolí neuzavřou

Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 26. až 27. května 2018.

Koupací sezona je tady, kvalita vody je dobrá

O uplynulém víkendu spustila provoz řada venkovních plaveckých areálů v regionu. První návštěvníky už přivítali například v letním aquaparku Olešná ve Frýdku-Místku, kde v neděli po obědě evidovali okolo 250 lidí. Plavci obsadili také břehy přehrad.

OBRAZEM: Lidé si prohlédli výrobu v Břidličné

Břidličná – Do výrobních prostor jednoho z největších průmyslových podniků v okrese Bruntál mohli zájemci nahlédnout na dnu otevřených dveří v sobotu 26. května.

Tomáš Adamovský si řekl o kapitánskou pásku

Velkou bruntálskou euforií skončil pro Slavoj Olympii nedělní zápas krajského přeboru na půdě Polanky. Hostující výběr nakonec zvítězil 3:2. Rozhodující trefu zařídil Tomáš Adamovský.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT