VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší knihovna je v Krnově

Městská knihovna v Krnově se stala nejlepší knihovnou našeho kraje. Titul Knihovnická K2 získala v soutěži Knihovna Moravskoslezského kraje 2015 za přínos v rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Ocenění převzal ředitel krnovské knihovny Petr Cestr na krajském úřadu v Ostravě ve středu 7. října.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Krnovská knihovna pod vedením ředitele Petra Cestra se stala jednou z nejmodernějších v kraji a nabízí řadu nových služeb.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Krnovská knihovna má vstřícný přístup k uživatelům, nabízí nadstandardní služby, a to i pro znevýhodněné klienty, zavádí nejmodernější technologie a svými službami předčí jiné.

Porotci soutěže Knihovna Moravskoslezského kraje 2015 ocenili přednosti krnovské knihovny titulem Knihovnická K2. Cena byla letos udělena poprvé. Součástí ocenění byl diplom s šekem na padesát tisíc korun.

„Ocenění je výsledkem práce celého kolektivu lidí, kteří mají svou práci rádi, a je to na ní tudíž vidět. Rozsah činností a služeb, které naše knihovna nabízí, je mnohem širší. Stále více se snažíme do knihovny dostat děti, 
a odlákat je tak od počítačů a mobilů. Každé krnovské dítě díky škole naší knihovnou projde, my jim připravíme zábavný program a je pak na nich a na rodičích, jestli čtenářem zůstanou," uvedl ředitel oceněné Městské knihovny v Krnově Petr Cestr.

Jeho slova potvrzuje ředitel základní školy na Janáčkově náměstí v Krnově Karel Handlíř. „Spolupráce s knihovnou je výborná, naše děti navštěvují zejména pobočku v Jiráskově ulici, která je poblíž naší školy. Naši žáčci dochází do knihovny na různé tematické besedy, prvňáčci jsou v knihovně pasováni na čtenáře, druháčci se učí o různých zvycích," pochválil krnovskou knihovnu Karel Handlíř.

Mimořádný přínos

„Smyslem této ceny je motivovat aktivní knihovníky a podpořit činnost veřejných knihoven. Knihovny mají velký podíl na rozvoji vzdělávání a kultury. Proto bude kraj každoročně vyzdvihovat jejich význam a oceňovat mimořádný přínos jednotlivců v tomto oboru," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu Svatomír Recman.

Soutěž je součástí loni přijaté koncepce knihovnictví do roku 2020, podle které má být každý lichý rok oceněna nejlepší knihovna v kraji a v sudém roce nejlepší knihovnice nebo knihovník. Do soutěže se letos přihlásilo deset knihoven.

Součástí slavnostního dopoledne byl křest sborníku Knihovna pro všechny. Sborník obsahuje příspěvky ze stejnojmenného semináře, který se za finanční podpory Moravskoslezského kraje konal v květnu v Městské knihovně v Havířově.

Pobočka knihovny slaví pětačtyřicet let

Pobočka Městské knihovny v Krnově v Jiráskově ulici si v těchto dnech připomíná 45. výročí otevření.

První čtenáře uvítala tato pobočka krnovské městské knihovny 6. října 1970, a to v pronajatých prostorách budovy stavebního bytového družstva v ulici Gorkého. V roce 1994 se pak přestěhovala do areálu mateřské školy v Jiráskově ulici, kde sídlí dodnes.

„Velkou zásluhu na vzniku pobočky měla tehdejší ředitelka Městské knihovny Krnov Marie Deuserová, která zde i po odchodu do důchodu pracovala nepřetržitě až do svých 75 let," připomněla knihovnice Naďa Lhoťanová.

Knihovna v Jiráskově ulici dnes nabízí čtenářům všech věkových kategorií atraktivní výběr domácích i zahraničních titulů knih a časopisů. „Pořádáme také besedy a knihovnické lekce zejména pro mateřské a základní školy z blízkého okolí nebo pro seniory z domova pro seniory.

Aktuálně se pobočka Jiráskova může pochlubit 350 registrovanými čtenáři, kteří od počátku letošního roku uskutečnili neuvěřitelných 28 tisíc výpůjček," doplnila Božena Čepová, knihovnice z pobočky Jiráskova.

Týden knihoven v našem regionuMinulý týden proběhl celostátní Týden knihoven, na čtenáře v knihovnách v Bruntále, Rýmařově, ve Vrbně pod Pradědem, v Horním Benešově či Krnově čekal kromě knih k zapůjčení i bonus navíc v podobě nejrůznějších akcí.

V Městské knihovně v Rýmařově například majitelé chytrých telefonů sbírali QR kódy, za odměnu si mohli zdarma stáhnout e-knihu. Prvních deset nejrychlejších hledačů ještě získalo poukaz na volný vstup do kina. Pro dlužníky byla vyhlášena 
v rýmařovské knihovně čtenářská amnestie a noví čtenáři měli přihlášení zdarma. V knihovně ve Vrbně pod Pradědem připravili pro čtenáře mimo jiné burzu knih a besedu s cestovatelem.

Městská knihovna v Bruntále pořádala jednak akce pro veřejnost a jednak akce pro školy. „Děti, které vyhrály soutěž Poznej partnerské město Štúrovo, jedou na zájezd do Městské knihovny Štúrovo a pro žáky jsme připravili workshop tvůrčího psaní Jiřího Fixla," uvedla ředitelka bruntálské knihovny Hana Polcarová. Čtenáři se mohli podívat na výstavu Československo a Česko na mapových pohlednicích.

Knihovna žije pestrým programem

Knihovna v Horním Benešově je ideální místo nejen pro půjčování knih, ale i pro pořádání výstav a dalších kulturních akcí.

Knihovna v Horním Benešově je ideální místo nejen pro půjčování knih, ale i pro pořádání výstav a dalších kulturních akcí. foto: Karel Janeček

Informační centrum a městská knihovna v Horním Benešově si pro Týden knihoven připravila pestrý program. Čtenáři se mohli těšit nejen na hudební vystoupení, ale také třeba na výtvarnou výstavu.V úterý 6. října proběhla v galerii infocentra a knihovny vernisáž výstavy kreseb a maleb Miroslavy Chmelařové a Taťány Dumonceau.

Taťána Dumenceau (ruská rodačka) představila svého hosta – svou přítelkyni Olgu žijící v Rusku. Společně zahrály tři tradiční ruské skladby na piáno.

Vernisáže se zúčastnilo přes šedesát návštěvníků, kteří mohli ochutnat víno a přichystané občerstvení. „Kdo o tuto vernisáž přišel, nemusí být zklamaný, jelikož výstava potrvá do 30. listopadu," uklidňuje veřejnost vedoucí infocentra a knihovny Veronika Hudečková.

O den později byl připraven program pro mladší čtenáře a jejich rodiče. Ti si vyzkoušeli tvorbu malého papírového dráčka, výrobu stojánku na psací potřeby a zdobení kelímku na tužky. Vytvářeli také roztomilé želvičky z použitých PET lahví a papíru. Ti nejmenší si mohli vymalovat podzimní omalovánky.

Bylo vytvořeno sedm stanovišť. Na jednoho organizátora vyšlo pět až šest dětí, ty se prostřídaly na všech stanovištích. „Akce se velice vydařila. Bylo moc příjemné pozorovat děti i rodiče při společném tvoření," pochválila účast téměř čtyřicítky dětí Veronika Hudečková.

Poslední připravenou akcí byl páteční koncert žáků Základní umělecké školy Václava Kálika v Opavě. Návštěvníkům knihovny se představilo kytarové duo Klára Pechková a Eliška Jelínková, vítězky krajské soutěže ZUŠ, mezinárodní soutěže Karel Ditters a hudební klasicismus a národní soutěže Hradecké guitarreando. Zazpívala i Zdeňka Kotková, kterou doprovázela na kytaru Lenka Lebedová.

Gabriela Mathiasová, Dalibor Otáhal, Martin Hon

Autor: Redakce

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník stavební výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : okres Bruntál, Výhodou ŘP sk. B,C , strojnický průkaz , první kontakt telefonický a domluvit si schůzku., Hlásit se na telefon 604 561 759 /7:00-17:00 po-pá, Z : 16.8.2018. Pracoviště: Pavel světlák, 792 01 Bruntál 1. Informace: Pavel Světlák, +420 604 561 759.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 73 Kč

Pekaři Dělník/ce při výrobě pekárenských výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce na nočním provozu pekárny cca od 18,00-2,30 hod. Nabízíme práci ve stabilní společnosti, zaměstnanecké benefity. , Nástup možný ihned. , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis na e-mail: gocalova@aspec.cz nebo si schůzku domluvte dopředu telefonicky.. Pracoviště: A s p e c, spol. s r.o., 9. května, č.p. 586, 794 01 Krnov 1. Informace: , .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 16 400 Kč

Elektromechanici Elektromechanik - mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Cvilínská 7, Požadujeme:, - střední vzdělání s výučním listem nebo ÚSO s maturitou , (osvědčení vyhl. 50 §6 výhodou), - manuální zručnost, přesnost, - spolehlivost, pečlivost a odpovědnost, - časovou flexibilitu, - samostatnost a ochotu profesního vzdělávání, - , , Nabízíme:, - zajímavou práci ve stabilní české společnosti, - jednosměnný provoz, - po zapracování zajímavé finanční ohodnocení, - nástup možný ihned, - pracovní doba 06:00 - 14:30 (možnost přizpůsobit), , Náplň práce:, - montáž, demontáž elektrických motorů a elektro zařízení, - navíjení cívek, - tvarování cívek, - dotvarování cívek, - vkládání cívek do statorů, - vybroušení statorů, - vylepení statorů, - pájení vývodů, - výroba kruhů ke statorům, , Nejprve zasílat životopisy na email: monika.simonkova@kres.cz nebo volat na tel: 554 646 373 - pí. Šimonkové, k sjednání osobní schůzky (životopis sebou). , , , Příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, 25 dní dovolená., Z : 15.6.2018 A : 9.7.2018 A : 1.8.2018. Pracoviště: K r e s spol. s r. o., Cvilínská, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Monika Šimonková, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 690 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník/pracovnice v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16690 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Uhlířská 1353/2, Hledáme:, Komunikativního, spolehlivého pracovníka/pracovnici v sociálních službách pro příspěvkovou organizaci Sagapo - Domov pro osoby se zdravotním postižením v Bruntále., Charakteristika vykonávané práce:, - Vedení dokumentace služby ve vztahu k uživatelům služby, - Přímá práce s uživateli v prostředí komunitního bydlení osob s mentálním a kombinovaným postižením, - Podpora uživatelů v oblastech rozvoje a udržení schopností v oblastech sebeobsluhy, stravování, osobní hygieny, - Podpora uživatelů v osobních zájmech, právech, způsobu trávení volného času, volnočasových aktivitách, Požadujeme:, - Empatii, časovou flexibilitu, - Aktivní přístup a spolupráci, - Výborné komunikační dovednosti , - Samostatnost a zodpovědnost, - Spolehlivost, - Odolnost vůči stresu, - Ochota dále se vzdělávat, - Řidičský průkaz skupiny B výhodou, - Vzdělání středoškolské s maturitou v oboru vzdělání - pečovatelské služby, sociální činnost, předškolní a mimoškolní pedagogika, - U osob se středoškolským vzděláním s maturitou, avšak bez výše uvedeného oboru kvalifikace - Absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách do 18 měsíců od nástupu do zaměstnání , Nabízíme:, - Stabilní zázemí organizace Sagapo, - Profesionální vybavení a zázemí pro výkon práce , - Délka pracovní doby 40 hod. týdně, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba v nepřetržitém provozu v jednosměnném pracovním režimu denní směny, - Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, - Platové zařazení v 7. platové třídě (16 690 - 25 100Kč) + osobní příplatek (0 -4 000Kč) po uplynutí 3 měsíční zkušební doby, - 1 týden dovolené navíc, - indispoziční volno 3 dny ročně, - Příspěvek na obědy, - Příspěvek na penzijní připojištění, - Příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, - Vzdělávání v oboru, , Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: - motivační dopis se souhlasem ke zpracování osobních dat podle zákona č. 101/2000 Sb. v platném znění, , - včetně údajů - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontaktní adresu pokud není shodná, telefonické a e-mailové spojení, datum a podpis, - strukturovaný životopis, včetně údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, - doklady o nejvyšším dosaženém vzdělání a odborných kurzech v prostých kopiích , - Při zaslání na e-mail musí být zasílané dokumenty ve formátu Word, pdf, jpg. , , Vše doručit nejpozději do 05.09.2018 na adresu: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská 1353/2, Bruntál nebo na e-mail: varja.mrazkova@sagapo.cz, - Kontaktní osoba: Varja Mrázková - personalista, tel. 554211061 , , Informace o výběru uchazeče:, - 1. kolo - hodnocení písemných nabídek hodnotící komisí, - 2. kolo - osobní pohovory s vybranými uchazeči, - O postupu do 2. kola výběrového řízení budou informováni pouze vybraní uchazeči z 1.kola, a to telefonickou nebo elektronickou formou. Pokud nebude v přihlášce vyžádáno vrácení osobních materiálů, budou ihne. Pracoviště: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská, č.p. 1353, 792 01 Bruntál 1. Informace: Varja Mrázková, +420 554 211 061.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kohout byl pro několik generací Krnovanů výzvou, aby zkusili překonat závrať, vylézt co nejvýš a případně seskočit do písku. Pro období dětství a dospívání nabízel Kohout různé testy odvahy.

Poznámka Fidela Kuby - Iniciační rituál

Hanácké dožínky. Ilustrační foto

Obce a města regionu ožívají dožínkami

Hradec nad Moravicí ožil hudbou, festival je v plném proudu

Do své druhé poloviny dnes vstupuje festival Moravské hrady v Hradci nad Moravicí. Včera se brány pro návštěvníky otevřely v 15.30 hodin a jako první se na pódiu představilo trio z Karvinska, kapela Ajdontker, jakožto výherce facebookové talentové soutěže Zahraj si s kapelou na festivalu Hrady CZ.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Požehnáním dožínkového věnce začínají 18. 8. dožínkové slavnosti ve Slezských Rudolticích.

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT