Do přípravy toho nejchutnějšího, nejhustšího a nejvoňavějšího guláše se pustilo ve třetím ročníku světlohorského vaření v kotlících osm týmů ze Světlé Hory, z Hanušovic, Bruntálu a Tučap. „Vypadá to, že nevyhraje nikdo. Je to velice špatné, měli suroviny dopředu nachystané, a to se mi na tom jako porotci nelíbí. Jsou to podvodníci," řekl s nadsázkou během přípravy gulášů Josef Svoboda.

To už zněla u rybníka skotská lidová píseň, předznamenávající pozdějšího vítěze. Výborný fazolový guláš připravily tři generace rodiny Lengsveldových, děda, otec a tři vnoučci. „Z jakého masa vaříme, neprozradím. Je to tajemství," řekl Jaroslav Lengsveld, soutěžící druhý rok po sobě. „I my jsme zde podruhé. Vaříme z hovězího krku a spousty zeleniny," uvedl bruntálský hasič Bedřich Horelica z týmu Holbíků.

Guláše chutnaly všechny. Světlohorská holčička a žákyně bruntálského Petrinu Erika Jasinská se s chutí pustila do guláše fazolového. I ostatní diváci s chutí pojedli, takže málem nezbyly vzorky k hodnocení pro porotce. „O vítězích rozhodovali spontánně diváci, samozřejmě toto ofi ciálního vyhlašuje porota," řekl pořadatel Petr Pataki.

Největší šou u rybníku předváděl domácí smíšek Honza Šmatlák, oděn do skotských barev coby William Wallace. Bylo mu dopřáno zatancovat vítězný skotský tanec a neopomněl ukázal publiku ani to, co obvykle běžný Skot schovává pod sukní.

„U příležitosti gulášové soutěže jsme vydražili májku, nula šest kubíku krásného devatenáct a půl metru vysoké májky. Vydražitelé Václav Kovařík a Pavel Kubeša z Bruntálu zajistí, aby bylo příští rok pod kotlíky čím topit," doplnil starosta obce Václav Vojtíšek.