V mládí jezdil pan Freisler na čundry s kytarou a harmonikou. Vysedávali s kamarády u táborových ohňů a zpívali. Všechny trempířské písně dodnes zná nazpaměť. Moc si přál zažít potlach se zpěvem a kytarami ještě jednou. Díky Ježíšově vnučce za ním do krnovského domova důchodců na Roosseweltově ulici přišla country kapela Wagon.

„Myslím, že je to nejkrásnější dárek pro něj. Takto nemocní lidé si nepamatují současnost, ale pamatují minulost,“ vysvětlila dcera Otto Freislera, co tyto staré písničky pro tatínka znamenají.

Služba armádě zanechala v panu Josefovi tak silné zážitky, že chtěl na ni vzpomínat s dnešními vojáky. Plukovník Jaroslav Hrabec a nadrotmistr Pavel Pandolarovský přijeli do Krnova, aby mu vánoční přání splnili.
Ježíškova vnučka plnila přání seniora: jízdu v armádním džípu

„Výběr repertoáru ze seznamu oblíbených písniček pana Otto Freislera byl docela těžký, protože Wagon má spíš country repertoár. Bylo tam pár nestárnoucích věcí, které samozřejmě hrajeme. A co nehrajeme, to jsme se zkusili v krátké době naučit. Na doplnění jsme vybrali podobné kusy, které se určitě budou také líbit,“ uvedl Dušan Langer  koncert kapely Wagon v domově seniorů. Koncert jako vánoční dárek pro Otto Freislera od Ježíškových vnoučat.

Historie vánočního cukroví sahá až do 16. století.
KVÍZ: Nejmagičtější období patří tradicím. Znáte symboliku vánočních zvyků?

Na úvod Wagon zařadil klasiku. Bednu od whisky přece musí znát každý. Následující „Ruty šuty Arizona Texas“ rovněž patří mezi trampské perly. Notoricky známý refrén "byla to léčka, já to nevěděl, jako starej vůl jsem naletěl," už zpíval celý sál. Otto Freisler si okamžitě vybavil celý text a zpíval jako zamlada u táboráků.

Historie Ježíškových vnoučat

Ježíškova vnoučata založila redaktorka Českého rozhlasu Olga Štrejbarová v roce 2016. Po návratu z natáčení v domově důchodců se rozhodla přinést do těchto zařízení více radosti. Věřila v dobrá srdce lidí. Během prvního ročníku se za pomoci kamarádů, dobrovolníků a dárců podařilo splnit skrze facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata zhruba šest stovek přání seniorům v domovech. Od té doby Ježíškova vnoučata potěšila tisíce starých lidí.

Vyhlídkový let nad Krnovskem si přál Karel Komínek z krnovského domova pro seniory. Přání se mu splnilo díky projektu Ježíškova vnoučata.
Ježíškova vnoučata splnila přání seniorům

Díky dárcům (Ježíškovým vnoučatům) se každoročně v předvánočním období splní přes deset tisíc hmotných a zážitkových přání seniorů. Podle evidence se už podařilo splnit seniorům na 90 tisíc přání.

Armáda nebo let nad Krnovem

Princip spočívá v tom, že senioři z domovů i ze zdravotnických a pečovatelských zařízení zveřejní svá přání. Dobrovolníci neboli Ježíškova vnoučata pak přemýšlí, jak to zařídit, aby se jim splnila. Babičky a dědečkové si většinou přejí drobnosti, jako kosmetiku, sladkosti, hry, oblečení nebo knížky, ale také různé spotřebiče. Například počítače, rádia nebo televize. Někteří by rádi dostali i kompenzační pomůcky, například elektrické vozíky.

Lucie se v Krnově 18. prosince představila jako Ježíškovo vnouče. Pomohla splnit vánoční přání panu Josefovi. O týden později zahynula v Tatrách na Slavkovském štítu.
Lucie, která pomohla splnit přání krnovského seniora, tragicky zahynula

Najdou se i originální přání, jako výlety do kraje dětství, návštěva příbuzných, prohlídka památek nebo divadelní představení. Klienti Domova pro seniory Krnov mívají docela nečekaná přání. V roce 1918 si například pan Josef vzpomněl, jak před více než šedesáti lety vykonával základní vojenskou službu. Přál si ještě jednou se projet armádním vozem a promluvit si s nějakou vyšší šarží o tom, jak to chodí v dnešní armádě. O rok později si zase pan Karel Komínek přál proletět se nad Krnovem v letadle ve svých 95 letech.

Krásně zabalené dárky udělají vašim blízkým ještě větší radost.
Videonávod: Naučte se krásně zapečetit dárky