Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejhezčí dům v Krnově? O titul se podělily dámy

Krnov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Soutěž krásy Šedivé či zelené nehledá půvabnou miss, ale nejhezčí úpravu krnovského balkónu, okna a rodinného domu. Právě v kategorii Rodinný domek to neměla porota lehké, nakonec vybrala dvě vítězky.

19.7.2009
SDÍLEJ:

Dům Anety Hartmanové na Městské ulici je citlivě zakomponován do okolní zeleně a promyšleně využívá svažitého pozemku na úbočí Cvilína. Jeho perfekcionismus svědčí o díle profesionálního zahradního architekta a velkorysém rozpočtu.Foto: DENÍK/František Kuba

Cílem soutěže Šedivé či zelené je představit vítěze veřejnosti jako pozitivní příklad, který se může stát pro ostatní inspirací.

Také každému milovníkovi květin umožňuje porovnat svou zelenou výzdobu obydlí s ostatními a zamyslet se nad základní otázkou, zda je Krnov šedivé či zelené město a jak k tom u může přispět každý z občanů.

Občany v letošním dvanáctém ročníku soutěže motivovalo město k zapojení také rozdáváním sazeniček zdarma. Porota na balkonech, parapetech a zahradách posuzovala množství letniček, nápaditost trvalých výsadeb i barevnost a originalitu zahradnických kreací. U rodinného domu také hodnotila jak působí celek a úroveň péče.

I sídliště je prostor pro nápady

„Kategorie balkon – okno měla jednoznačného vítěze. Stal se jím balkón manželů Špačkových zulice Budovatelů, který dokazuje, že i na sídlišti je prostor pro zahradnické nápady. Na dalších místech skončil balkon Radky Staníčkové známěstí Hrdinů a okna Chrisanti Schmidtové zKarbenské ulice. Tato držitelka bronzové medaile z kategorie okno – balkon rovněž soutěžila vkategorii rodinný dům. Ve srovnání s ostatními soutěžícími vkategorii okno - balkón nemohli porotci její rozkvetlá okna pominout. Někteří soutěžící si jen dali na okna truhlíky s letničkami, ale paní Schmidtová si navíc pečlivě pohrála s tím, aby vše tvořilo harmonický celek,“ uvedla koordinátorka soutěže Jana Vágnerová zodboru životního prostředí Městského úřadu vKrnově.

Vkategorii Rodinný domek to neměla porota lehké. Po prvním kole hlasování tři soutěžící získali shodný počet bodů. Nejvíce portu potrápil k dokonalosti vyšperkovaný dům Anety Hartmanové na Městské ulici, protože bylo jasné, že za jeho perfekcionismem nejspíš stojí práce profesionálního zahradního architekta a velkorysý rozpočet.

Profesionální výzdoba a amatérští zahradníci

Porota stála před problémem jak dílo profesionála srovnávat s pracovitými amatérskými zahradníky, kteří v rámci svých možností udělali maximum.

„Nakonec se porotci rozhodli udělit dvě první místa. O ta se podělily Aneta Hartmanová zMěstské ulice a Květoslava Paluzgová vulice Pionýrů, která dokázala na relativně malé ploše zahrádky vykouzlit originální poetické zákoutí plné zeleně, barev a zahradnických nápadů. Na třetím místě skončil již zmíněný rodinný dům manželů Schmidtových na Karbenské ulici, který je rovněž velmi pěkně upravený, ale kolemjdoucím pohled na tu krásu částečně zakrývá živý plot,“ dodala Jana Vágnerová.

V předchozích ročnících soutěže zase porotu trápilo, jak srovnávat užitkové zahrady s ovocem a zeleninou s čistě okrasnými zahradami nebo jak hodnotit dům s krásnou zahradou, který je právě obehnán lešením a dojem narušuje stavební ruch.

Porotci také museli odmítat pozvání do úžasných zahrad v zadním traktu, protože se hodnotí jen část viditelná z veřejných komunikací, která se může stát inspirací pro každého kolemjdoucího.

Odměny jen když předloží doklady či fotografie

Do soutěže, která hledala nejkrásnější místo ve městě, se letos přihlásili pouze fotografové. Porota hodnotila především jak se podařilo zachytit atmosféru místa.

„Oříškem v této kategorii bylo jak porovnávat výstavní snímky téměř profesionálních fotografů se fotkami amatérů a malých dětí. Stakovou situací jsme se setkali v soutěži poprvé a popřemýšlíme jak se příště této situaci vyhnout,“ řekla Jana Vágnerová. Vkategorii Nejoblíbenější místo ve městě se nakonec porota shodla na následujícím pořadí: 1. Zuzana Paluzgová, 2. Stanislav Bačovský, 3. Radomír Vágner.

U kategorie Okno - balkon získává vítěz tisíc korun, druhý vpořadí 800 a třetí 500 korun. Vkategorii Rodinný domek činí odměny 2000 a 1000 korun a vkategorii O nejkrásnější místo je ocenění ve výši 1500, 1000 a 800 korun. Prémie budou vítězům proplaceny po předložení dokladů o nákupu rostlin, zahradnických potřeb, knih či fotografického materiálu.

Oficiální vyhlášení s předáním diplomů všem oceněným proběhne 20. října na slavnostním ukončení kampaně Krnov – město stromů.

„Dvanáctý ročník soutěže Šedivé či zelené se konal vdobě příprav na příjezd mezinárodní poroty soutěže Entente Florale Europe, která do Krnova zavítá 7. srpna. Proto nejen vítězům, ale všem kteří se snažili zkrášlit svá obydlí, patří veliký dík,“ uzavřela Jana Vágnerová.

Autor: František Kuba

19.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení