Ráno vyráží Jaroslav Matoušek do trafiky na náměstí, aby si koupil noviny a kuřivo. Potom čeká na své kamarády, s nimiž rád debatuje. „Napište, jaký je v centru města bordel. Chodníky nikdo pořádně neodmete, a když tak navalí haldu sněhu na konec chodníku. Co mají dělat starší lidé, maminky s kočárky? Skákat ani létat neumíme," posteskl si minulý čtvrtek na neodklizený sníh pan Matoušek.

Zdá se mu, že pracovníci technických služeb neodhrnují sníh pořádně. „Nešel bych si stěžovat, ale fakt se tu nedá chodit," uvedl Matoušek.

Jak vzpomíná jeho kamarád, senior František Vlček, dříve technika při údržbě sice také nahrnula sníh na kraj chodníku, ale poté přišel chlap s lopatou a tu haldu přeházel bokem. „Není to jen kritika technických služeb. Proč sem nenaženou třeba lidi, co pobírají sociální dávky? Každému do ruky lopatu a jedeme," navrhl řešení pan Vlček, sám někdejší pracovník bruntálských technických služeb.

Jak na stížnosti seniorů reagoval ředitel Technických služeb Bruntál Václav Frgal? Upozornil, že při kalamitách, při nichž napadne během několika hodin deset centimetrů sněhu, není v lidských silách okamžitě vyčistit celé město. Práce probíhají podle operačního plánu zimní údržby, který je postaven tak, aby byly čištěny nejprve hlavní komunikace a chodníky, později ty méně důležité či méně frekventované. To platí i u dočišťování míst, kde končí chodník a začíná vozovka.

„Nejprve se dočišťují přechody pro chodce, autobusové zastávky a pak zbývající chodníky. Skutečně nemůžeme být na všech místech současně," reagoval na stížnost seniorů ředitel bruntálských technických služeb Václav Frgal. Při prohrnování sněhu u komunikací a chodníků nemohou technické služby používat technickou sůl, právě proto je ztížena chůze obyvatel, a zejména důchodců.

Navíc minulý pátek na náměstí Míru probíhal lyžařský duatlon, pro jehož uskutečnění bylo nutné větší množství sněhu. Proto sníh z náměstí technické služby neodvážely a nechaly ho k dispozici pořadatelům. Bez sněhu se zkrátka lyžovat nedá. Ředitel Frgal ale souhlasí s názorem důchodců, že je spousta lidí na sociálních dávkách a že by mohli pomoct při úklidu sněhu. „Tady však bohužel na základě rozhodnutí Ústavního soudu, vydaného v závěru loňského roku, nemůžeme veřejnou službu využívat," vysvětlil ředitel Frgal.

Technické služby jednají o pomoci

V současné době probíhají intenzivní jednání Technických služeb Bruntál s Úřadem práce v Bruntále o poskytnutí pracovníků na úklid veřejných prostranství.

Je velká škoda, že byla vloni zrušena veřejná služba, technické služby využívaly tyto pracovníky právě při zajišťování jednoduchých prací a jejich práce byla ve městě i vidět.