Bruntál, Krnov, Jindřichov, Třemešná, to jsou jen některé příklady obcí, jejichž školy se zapojily do projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, který v rámci programu Jeden svět na školách pořádá společnost Člověk v tísni. Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách.
V rámci projektu si každý rok mohou základní a střední školy zdarma vypůjčit jeden film pojednávající o období komunistického Československa. Děti se během listopadu dozvědí shlédnutím dokumentu, ale i celovečerního filmu, něco víc o historii, kterou pamatují ještě jejich rodiče.
Díky filmu pak mají větší šanci také sami zhodnotit, jaká tato epocha byla a či nostalgické vzpomínky některých pamětníků jsou skutečně objektivní.
Téma emigrace a život v exilu
Letošním společným tématem pětice vybraných DVD se stala emigrace a život v exilu. Mezi více než sedmi sty školami, přihlášenými do projektu, je i několik z našeho okresu. Některé už mají poutavou výuku dějin za sebou, jiné školy čeká v nejbližších dnech.
K bruntálským a krnovským středním a základním školám se přidala například škola v Jindřichově. Její žáci viděli celovečerní hraný film Swingtime, škola v Třemešné a krnovská škola na Janáčkově náměstí si vybraly soubor dokumentů s názvem Příběhy bezpráví – Za železnou oponou. V Třemešné vedl besedu Jiří Šiffner, odborník na dějiny 20. století a na besedě v Krnově pak jako host vystoupí Alexandr Michl-Bernard, historik krnovského muzea.
„V době sametové revoluce mi bylo osm let, cinkání klíči už tedy pamatuji. Také znám spoustu příběhů na dané téma od své rodiny či starších známých. Ale jsem historik, takže budu čerpat i z velkého množství dnes dostupné literatury,“ prozradil Michl-Bernard.
Besedy se studenty
Autoři projektu vítají doprovodné besedy, díky nim se žáci musí aktivně zapojit do diskuze a nad tématem skutečně přemýšlet. Na krnovském gymnáziu měli studenti zase možnost besedovat přímo s emigrantem Jiřím Stanzlem. Zapojené školy získaly také nově vydanou knihu Naše normalizace připomínající, jak se žilo v Československu v letech 1969 – 1989.
I ta jim může sloužit jako vynikající pomůcka při výuce novodobé historie. Jednotliví autoři se v knize zamýšlejí nad tím, zda tehdejší režim byl jen otravným zřízením nebo promyšlený dusivý systém. Pro tento ročník bylo vybráno celkem pět filmů. Mimo již zmíněných mají možnost děti vidět unikátní dokumentární portrét Pavel Tigrid – Evropan, představující jednoho z nejvýznamnějších českých emigrantů 20. století.
Dalším nabízeným titulem je dokument Nikomu jsem neublížil, pátrající po motivech, které za minulého režimu vedly lidi ke spolupráci se Státní bezpečností a posledním pak DVD se čtyřmi kratšími snímky z cyklu Ztracená duše národa, jež představuje různé formy represe.