Na trvalé zvýšení daní prý nepřistoupí. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Premiér je v této otázce ve sporu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

„Vykolíkovávají se koridory komunikace. I Miroslav Kalousek si musí zvyknout, že má jiného premiéra, než na kterého byl zvyklý a na kterého se třeba mohl těšit,“ podotkl v rozhovoru předseda vlády. Kalousek byl ministrem financí ve vládě, kterou vedl tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek.

K plánu ministerstva financí na získání peněz na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slevy u daně z příjmu má Nečas výhrady. Poukazuje přitom na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. „Dovedu si představit, že to s hlubokou a pokornou omluvou veřejnosti uděláme maximálně jednorázově a na příští rok,“ řekl Nečas.

Ministerstvo financí chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok. Kalousek tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun.

(čtk)