Beseda s předním českým architektem Adamem Gebrianem přilákala do krnovského kina Mír víc jak 130 lidí. Hned v úvodu někteří z návštěvníků s chutí využili možnost položit dotaz. Ten první se (samozřejmě) týkal krnovského pokladu a problému současně: rozlehlých prázdných objektů po zkrachovalém textilním průmyslu.

ZBOURAT KARNOLU?

„Zbourat Karnolu?" zněla stručná otázka. Odpověď potěšila zejména obránce historického dědictví.

„Odpovím obecně: Bourání by měla být až ta poslední možná varianta. Nevzpomínám si na žádnou důležitou stavbu, o níž bychom si po čase řekli: To je dobře, že jsme ji zbourali. Na lidi působí síla zvyku a s tím se přece nedá zacházet frivolně.

Novostavba nikdy nebude mít to, co má stavba původní. A my mnohdy nedokážeme udělat tak dobré věci, jako ti, kteří zde žili před sto lety," domnívá se Adam Gebrian.

Na svém instagramu později komentoval fotky této krnovské továrny stejně stručnými slovy: Velká nádhera.

KRNOV JE MĚSTO S VELKÝM POTENCIÁLEM

V odpovědi na další otázku, zda si již stihl prohlédnout město, zazněla slova chvály. „Zatím jsem si město prohlédl jen málo, ale jsem překvapen, kolik zde máte nádherných domů z 19. století. Ty jsou fantastické. Řekl bych proto: Nestavějte, hlavně opravujte, co už máte.

Krnov vidím jako ohraničené město v krásné krajině, s velkým potenciálem. Například kdyby se zlepšila podélná průchodnost podél řeky…" naznačil Adam Gebrian, který je i kritik hyzdění staveb a veřejného prostoru. Také Krnovu měl v tomto ohledu co vytknout.

„Ty reklamy na slepých štítech domů, to mě zasáhlo," svěřil se.

INICIATIVA KOMISE

Přes hodinu a půl trvající přednáška byla plná inspirace, podnětů, ukázek veřejných i soukromých staveb vynikajících architektů v České republice i představení toho, jak se díky spojení osvícených představitelů měst a vynikajících architektů zahraničí, ale i u nás podařilo oživit veřejný prostor a „vybudovat místa pro lidi".

Adam Gebrian do Krnova přijel díky iniciativě komise pro architekturu a urbanismus. „Chtěli jsme vzbudit v lidech chuť vnímat prostory kolem, ukázat jim, co znamená architektura, vzbudit diskusi o prostředí, v němž žijeme. Budeme se snažit v iniciativách pokračovat," vysvětlil záměr člen komise Roman Anderle.

„Návštěva tohoto významného architekta se konala v rámci programu Archikultura Krnov 2016 a byla součástí propagace architektury, kterou na základě podnětu komise pro architekturu a urbanismus financuje a spolupořádá město Krnov," doplnila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

OČEKÁVÁNÍ A OHLASY

Na besedu s Adamem Gebrianem sice nepřišlo tolik lidí jako třeba loni na prezentaci obchvatu. Na to, že venku bylo krásně a v televizi zrovna běželo hokejové utkání Česko versus USA, lze 134 návštěvníků různých věkových kategorií považovat za úctyhodnou účast.

Gebrian besedu o architektuře zakončil konstatováním, že v tuto chvíli je hokejové skóre 1:1 a o vítězi nejspíš rozhodnou samostatné nájezdy.

„Adama Gebriana sleduji na Streamu. Očekávám, že řekne, jak by jeho pohled na architekturu mohl být použitelný v Krnově," těšil se před zahájením besedy Michal Skalka z Krnova.

Osmašedesátiletá rodilá Krnovanka chodí na různé akce a ani tuto si nenechala ujít. „V kině jsem byla i loni na prezentaci obchvatu. Zajímám se o město, přála bych si mít hezké, dokončené divadlo i bazén. Dnes jsem přišla, protože očekávám, že se dozvím i něco, co se týká Krnova," svěřila se před besedou paní Věra.

Čerstvá maturantka Pavla se o akci dozvěděla z facebooku. „Jsem z rodiny, která se zajímá o architekturu, tak ani já nechci mít mezery," uvedla pro Deník.

Mezi místními byli i fanoušci Adama Gebriana, kteří do Krnova přijeli z Ostravy. Také oni se o akci dozvěděli z facebooku. „V Krnově jsme poprvé. Určitě se nám to vyplatilo, beseda naprosto naplnila naše očekávání," zářila spokojeností vysokoškolská studentka Martina Svobodová z Ostravy, která přijela i s přítelem.

Naplněná očekávání měl i Lubomír Dehner. „Jsem architekt, od přednášky jsem očekával přesně to, co zde bylo řečeno. Bylo to pro mne přínosné. Jen jsem si potvrdil své názory a pohledy na věc," uvedl po přednášce Lubomír Dehner, který má jako jeden z členů komise pro architekturu a urbanismus tuto podnětnou akci také „na svědomí".

Inspirace Adama Gebriana pro Krnov>> Vyhlásil bych stavební uzávěru, nic nestavějte, opravujte, co tady máte.
>> Na druhou stranu v centru města máte hodně volného nezastavěného prostoru. Někdo říká: čím víc volného prostoru ve městě, tím lépe. Já si myslím opak.
>> Ty reklamy na slepých štítech domů, to mě zasáhlo.
>> Když se nedíváte na věci kolem, díváte se stále na display, na monitor, v práci i venku, přestáváte se zajímat o své okolí.
>> Parkování? Zkuste nějak zkombinovat se stromy.
>> Dívám se na dlažbu, na povrchy. V Krnově je přehlídka různých typů.
>> Jak na oživení města? Stačí vytvořit lidem podmínky a prostor: nenechat si platit za zábor veřejného prostranství, zrušit na nějaký den hlukovou vyhlášku. V Paříži uzavřeli v neděli na pár hodin silnici podél řeky pro auta. Lidé tam chodí, bruslí, leží na trávníku, potkávají se…
>> Když nelze vyřešit problémy, lze vybrat to nejlepší, co ve městě je, a to ještě zlepšit. Nastane jasná viditelná změna.
>> Pozoruji, jak se lidé chovají ve veřejném prostoru. Když si sedají na zem, na trávník, na dlažbu, je tam všechno v pořádku.

Gabriela Mathiasová