Náměstí v Moravském Berouně 9. května dostane nové dláždění, kašnu, více zeleně a změní se i systém parkování. Čerpací stanice, která je pro Moravský Beroun charakteristická, pak zmizí úplně.

„Je to v pořádku, bylo to potřeba. Myslím si, že to bude lepší,“ okomentoval rekonstrukci místní obyvatel Josef Mlčoch. Podle tajemnice Městského úřadu v Moravském Berouně Barbory Novotné se teď bude rozebírat původní dlažba a obrubníky. Rekonstrukce počítá hned s několika změnami.

„Co se parkování týče, zredukuje se počet parkovacích míst a to tak, aby bylo vyhověno celkovému novému rázu náměstí,“ vysvětlil místostarosta Jan Brenkus.

Už teď je však na náměstí omezené parkování a řidiči mohou využívat odstavnou plochu za lékárnou. „Já i mí známí si myslíme, že to měli nechat tak, jak to bylo. Měli opravit jednu stranu a druhou nechat. Tam, kde je parčík je zeleň vzrostlá. Možná to měli jen poupravit a nechat to, jak to bylo. Kromě benziny, samozřejmě,“ uvedla naopak obyvatelka města, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Lípa zůstane, po obvodu náměstí přibudou stromy

Dominanta centra města, dvě stě let stará lípa zůstane, změní se však počet stromů okolo ní. Ze čtyř budou dva, po obvodu náměstí však stromy naopak přibudou. „Dokola náměstí vysadíme několik desítek nových stromů. Zeleně tak přibude. Do prostoru se také vrátí socha Panny Marie Immaculaty. Zajímavostí bude také kašna v horní části,“ vyjmenoval změny místostarosta.

Vedení radnice si od rekonstrukce slibuje, že se náměstí stane líbivou částí města, kde se budou příjemně cítit nejen místní, ale i návštěvníci. Motoristé se však budou muset připravit na změny v dopravě.

„V první etapě by měla být řešena objížďka pro osobní i nákladní automobily. Ale teď se momentálně řeší s ředitelství silnic a dálnic přesnější podmínky. Zatím ještě není určeno, kdy dopravní omezení přesně bude,“ doplnila tajemnice radnice Barbora Novotná.

Město využilo bohaté dotace

Na rekonstrukci náměstí, která začala 24. června a měla by být hotova koncem července 2010, radnice získala dotaci z regionálního operačního programu, a to ve výši 38 milionů pět set sedmdesát čtyři korun. Město s pomocí úvěru přispěje částkou šestnáct milionů sto třicet sedm tisíc.

Čerpací stanice sloužila motoristům asi už od první republiky. Teď z centra města zčásti zmizela, v projektu rekonstrukce náměstí se s ní nepočítá.

Se sanací území okolo bývalé pumpy by se mělo začít asi v polovině července a hotovo by vše mělo být do konce srpna. „Území okolo benzinky se bude muset zasanovat, odbagrovat s tím, že tam budeme průběžně dělat monitoring vzorků,“ uvedla Miroslava Šestáková, ředitelka společnosti, která bude na území pracovat.

Čerpací stanice z centra zmizí, radnice chce novou

Nádrže jsou už prázdné, vyčištěné, bagrovat by se mělo v hloubce mezi čtyřiceti centimetry až metrem.

„Nevíme ale, jak to vypadá pod nádržemi. Nevíme ani, jestli pod nimi byly nějaké úkapy, nádrž nemusela být tak těsná. Mohlo tak od benzinky něco stékat až k hlavní silnici, a tak to i tam může být znečištěné. Nebude se tak sanovat jen benzinová pumpa, ale i nějaké území pod ní,“ doplnila Šestáková.

Novou čerpací stanici by vedení radnice ve městě chtělo. „Místo v územním plánu pro ni je, máme už zájemce. Zatím je ale vše otázkou jednání,“ doplnil místostarosta Moravského Berouna Jan Brenkus.